Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Na jakie wydarzenia Polacy kupowali bilety w 2023 roku?
  • W 2023 roku w ofercie eBilet znalazło się 48 tysięcy wydarzeń, czyli o 40% więcej niż w roku ubiegłym. 
  • W ciągu ostatnich rekordowych 12 miesięcy eBilet przekroczył wynik 3,5 mln sprzedanych biletów.
  • Zainteresowanych wydarzeniami fanów przybywa. Jednocześnie maleje częstotliwość zakupu biletów.
  • Kategorią, która zanotowała największy wzrost (+29%) sprzedaży biletów jest sport.
  • Najpopularniejszymi wydarzeniami, na które bilety kupili Polacy w 2023 były trasa stadionowa Dawida Podsiadło 2024, Taylor Swift |The Eras Tour 2024, Męskie Granie 2023, AGRO SHOW 2023 i Rzeszowskie Juwenalia 2023.

Ostatni rok był kolejnym, który potwierdził że branża eventowa działa w kontrze do jednej z podstawowych zasad ekonomii mówiącej - gdy koszty życia rosną, wydatki na rozrywkę są zwykle ograniczane. Rosnące ceny całego doświadczenia spowodowały, co prawda, że Polacy dokładniej oglądają każdą złotówkę wydaną na rozrywkę, jednak imponujący wachlarz możliwości dostarczony fanom przez polskich promotorów spowodował, większe zainteresowanie Polaków wydarzeniami live i wzrost wydatków na rozrywkę o 34% r/r

- mówi Bartek Troński, wiceprezes eBilet.

Trendujące w 2023

W porównaniu do ubiegłego roku publiczność jeszcze chętniej uczestniczy w wydarzeniach muzycznych i sportowych. W sporcie najwięcej biletów rozeszło się na galę XTB KSW Colosseum II, finał Drift Masters European Championship 2023 oraz turniej kwalifikacyjny polskich siatkarzy do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu FIVB Road To Paris Volleyball Qualifier 2023. Tymczasem najbardziej pożądanymi wydarzeniami muzycznymi były m.in. koncerty Taylor Swift, 5 Seconds Of Summer, Dawida Podsiadło, Agnieszki Chylińskiej czy Mroza oraz festiwale tj. Męskie Granie, Open’er, Audioriver czy Juwenalia Rzeszowskie. 
W 2023 roku gorzej radziły sobie teatry i wydarzenia familijne, ale nowe formaty takie jak musical We Will Rock You czy show Akademia Pana Kleksa osiągnęły sprzedażowy sukces. Coraz większą popularność zdobywają także wydarzenia immersyjne. W TOP 3 najbardziej popularnych widowisk w 2023 roku znalazł się BEKSIŃSKI. LIVE, czyli spektakl multimedialny wykorzystujący AI do przetworzenia dzieł Beksińskiego.

Podczas, gdy największe wydarzenia sportowe i muzyczne sprzedają się lepiej niż kiedykolwiek (o ¼ wzrosła sprzedaż biletów z TOP 20 wydarzeń dostępnych na eBilet), niektóre podmioty mają problem z wyprzedaniem mniejszych obiektów. Bardziej przemyślane zakupy spowodowały też trudności w sezonie festiwalowym. W 2023 roku oferta eBilet, tak jak w popandemicznym kulminacyjnym sezonie 2022, liczyła ponad 70 wydarzeń z tej kategorii, ale w tym roku kupiono o 12% biletów mniej

- mówi Agnieszka Banaś, Promoter Experience Manager w eBilet.

Najczęściej wyszukiwanymi artystami na eBilet w 2023 roku byli Dawid Podsiadło, Mrozu i Doda. Natomiast top odwiedzanymi stronami wydarzeń były te z koncertami w.w. Podsiadło i Taylor Swift |The Eras Tour|, a także Męskie Granie, Open’er Festival, Fame MMA czy Drift Masters.
TOP wydarzenia 2023 na eBilet1x1_01.jpgKoncerty_polskich_artystów_1x1.jpgKoncerty_zagranicznych_gwiazd_1x1.jpgFestiwale_1x1.jpgFestiwale_z_polską_muzyką_1x1.jpgSport_1x1.jpgTeatr_1x1.jpgRodzina_1x1.jpgWidowiska_1x1.jpgWystawy_1x1.jpg

To był rok stadionów

2023 rok eBilet zamknął z 13 wydarzeniami stadionowymi.  Emocji dostarczyły nam m.in. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim i walka USYK vs. Dubois na Tarczyński Arena Wrocław oraz niezapomniane koncerty Depeche Mode, Imagine Dragons, P!NK i The Weeknd na PGE Narodowym. 
Dla ostatniego obiektu ubiegły rok był niewątpliwie rekordowy. PGE Narodowy gościł 30 najbardziej spektakularnych i najciekawszych imprez całostadionowych w kraju, które zgromadziły na arenie ponad 1,3 miliona fanów.

2023 to rok, który bez wątpienia zapisze się na kartach historii PGE Narodowego. Na arenie po raz pierwszy samodzielnie wystąpiło dwóch polskich artystów, którzy zapełnili cały stadion, ustanowiono nowe rekordy publiczności oraz wprowadzono zupełnie nowe formaty wydarzeń

- mówi Monika Borzdyńska, członek zarządu operatora PGE Narodowego.

Koncert Dawida Podsiadło, współorganizowany przez operatora stadionu, obejrzało 80 tysięcy gości. Zawody Drift Masters European Championship zgromadziły na obiekcie blisko 55 tysięcy widzów i to właśnie za sprawą tego wydarzenia na PGE Narodowym pobito światowy rekord publiczności podczas driftingowych zmagań.

Zdolność areny do błyskawicznej metamorfozy umożliwiła organizację rekordowej liczby 6 różnorodnych imprez w przeciągu zaledwie 30 dni przy zupełnie różnych set-upach płyty boiska. PGE Narodowy nie zwalnia jednak tempa i już teraz przygotowuje się do kolejnych, najbardziej spektakularnych wydarzeń w kraju, na które serdecznie Państwa zapraszamy

- dodaje Monika Borzdyńska.

Mimo, że 2023 okrzyknięto rokiem stadionów, 2024 może należeć do festiwali. Muzyczne stadionowe show nadal z nami zostaną - czeka nas siedem stadionowych koncertów Dawida Podsiadło w formule 360’, a po największej sprzedaży biletów w historii także trzy koncerty międzynarodowej gwiazdy i artystki dekady, Taylor Swift. Jednak, gdy europejskie trasy stadionowe ponownie ogłosili obecni niedawno w Polsce Coldplay, Metallica, Rammstein czy  Ed Sheeran, line upy największych festiwali w Europie rosną w siłę. Tylko na samym Open’er Festival w Gdyni wystąpią Dua Lipa, Foo Fighters, Sam Smith i Doja Cat.
Co jeszcze przyniesie 2024? Czekajcie na nowe ogłoszenia!