Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
National Geographic Polska i Polska Misja Medyczna z aukcją prac polskich fotografów na ​Allegro Charytatywni
Polscy fotografowie związani z National Geographic Polska przekazali zdjęcia na rzecz aukcji charytatywnej Polskiej Misji Medycznej. Zdjęcia można kupić do 10 września na Allegro Charytatywni, a całość zebranych środków zostanie przeznaczona na działalność krakowskiej organizacji, świadczącej pomoc humanitarną w Polsce i na świecie.
Polska Misja Medyczna łączy siły z fotografami National Geographic Polska, aby pokazać jak zmiany klimatu wpływają na nas wszystkich, w szczególności na osoby doświadczające konfliktów zbrojnych, deficytów surowcowych, trudnej sytuacji ekonomicznej, migracji czy uchodźctwa. Zmiany klimatu to również pogorszenie sytuacji żywnościowej oraz zdrowotnej milionów ludzi na całym świecie. 
Allegro National Geographic 2023.png
W gronie artystów wspierających akcję znajdziemy nazwiska regularnie goszczące na łamach magazynu: Iwona El Tanbouli-Jabłońska – dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, Mateusz Wrazidło, Alicja Lehmann, Marcin Zaborowski, Marzena Wystrach, Mikołaj Nowacki, Iza Romanik, Paweł Młodkowski, Tomasz Szpila, Mariusz Śmiejek, Zbigniew Brzozowski i Mateusz Matuszczak.
Łącznie 62 fotografie przedstawią różnorodny, zmieniający się na naszych oczach świat widziany przez obiektyw aparatu. Zgromadzone zapisy podróży po wszystkich kontynentach, odbytych na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, stały się trzonem aukcji w której centrum staje człowiek – jako sprawca i ofiara nagłych zmian, a także jako obserwator bezsilny wobec sił przyrody.  

Za motyw przewodni przyjęliśmy funkcjonowanie w czasie antropocenu, wpływ, jaki człowiek wywiera na przestrzeń wokół siebie i jak powtarzające się działania mogą prowadzić do katastrof, w których najbardziej poszkodowani jesteśmy my sami. Łączymy w ten sposób spojrzenie artystów na nadmierne wykorzystywanie zasobów, gwałtowne zjawiska atmosferyczne, i ludzi którzy muszą odnaleźć się w tych warunkach ze światem pomocy humanitarnej, będącej odpowiedzią na kryzysy.

Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej

Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej i National Geographic. Kup wybrane zdjęcie z kolekcji na Allegro Charytatywni: https://allegro.pl/charytatywni/polska-misja-medyczna/cele/polska-misja-medyczna-i-national-geographic?order=n