Home pageAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyPress kits EN
Allegro przyspiesza dekarbonizację i zabezpiecza cenę zielonej energii na dekadę dzięki umowie z R.Power
Allegro, największy marketplace pochodzący z Europy, podpisało długoterminową umowę z R.Power, jednym z największych niezależnych producentów energii w Polsce. Umowa zabezpiecza cenę ponad 200 GWh zielonej energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy fotowoltaiczne R.Power między 2025 a 2035 rokiem, pozwalając w tym czasie Allegro na ograniczenie emisji CO2e aż o blisko 150 tys. ton.

Zabezpieczyliśmy jako Allegro nie tylko cenę pakietu GWh energii, który mogłaby zaspokoić roczne potrzeby 100 tys. gospodarstw domowych, ale też wdrażanie naszych celów klimatycznych. Są to cele, które Allegro jako pierwsza firma z branży e-commerce i technologicznej w Polsce oparło o ambitną ścieżkę 1,5 stopnia i które zostały zaakceptowane przez Science Based Targets Initiatives (SBTi) jako cele oparte na nauce. Umowa z R.Power jest częścią naszego planu dekarbonizacji, w ramach którego zobowiązaliśmy się do redukcji emisji we własnych operacjach o 38% w odniesieniu do roku 2021”

Anna Gorączka, Group Sustainability & ESG Manager w Allegro

Umowa została podpisana w formule virtual Power Purchase Agreement (vPPA). To efektywne narzędzie zapewniające stabilność cenową energii i umożliwiające pozyskanie finansowania bankowego na rozwój innych projektów energetycznych. Umowa zabezpiecza też  gwarancję pochodzenia energii na rzecz Allegro przez cały okres jej trwania.
R.Power to niezależny producent energii słonecznej działający w Polsce, Rumunii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech. Firma obejmuje swoją działalnością całą wartość łańcucha dostaw energii słonecznej, w tym rozwijanie elektrowni fotowoltaicznych. Portfel farm fotowoltaicznych, które dostarczą zieloną energię dla Allegro, będzie serwisowany przez firmę Nomad Electric.

Umowa z Allegro to kolejna istotna umowa PPA podpisana przez R.Power w ostatnich miesiącach. Długoterminowe umowy dostaw energii są jednym z naszych priorytetów wzrostu. Jako grupa zamierzamy oferować przedsiębiorstwom ekologiczne rozwiązania, które nie tylko zabezpieczają ich ceny energii, ale także wspierają cele związane z ESG. R.Power dostarcza długoterminowe umowy zakupu energii dla przedsiębiorstw, a nasza firma z grupy, Quanta Energy, świadczy kompleksowe doradztwo energetyczne oraz oferuje rozwiązania 'solar-as-a-service' dla dużych klientów komercyjnych i przemysłowych o dużej skali działalności"

Przemek Pięta, Prezes Zarządu R.Power

Deloitte Polska pełnił rolę głównego doradcy transakcyjnego, wspierającego Allegro również przy strukturyzacji vPPA oraz w obszarze rachunkowości i podatków. Negocjacje wspierała Kancelaria Raczyński, Skalski & Partners sp. p. i DZP.