Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Jak nowe technologie i sztuczna inteligencja zmienią Twoją szkołę? Rusza trzecia edycja konkursu „What’s Your Story?”

25 października ruszyła trzecia polska edycja konkursu „What’s Your Story?” organizowana przez Trend Micro w ramach globalnego programu Internet Safety for Kids and Famillies (ISKF). Allegro kolejny raz zostało partnerem konkursu.którego ideą jest umożliwienie młodzieży oddania głosu w globalnej dyskusji na temat bezpiecznego i właściwego korzystania z Internetu, a także z nowych technologii. Tegoroczne pytanie konkursowe brzmi: Jak nowe technologie i sztuczna inteligencja zmienią Twoją szkołę? 

W konkursie będą mogli wystartować uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w Polsce, rywalizując w trzech kategoriach: wideo (wiek 7-12 lat), wideo (wiek 13-17 lat), a także plakat (wiek 7-10 lat). Do wygrania atrakcyjne nagrody – konsole Playstation 5 dla zwycięzców indywidualnych, a także bony Allegro o wartości 2000 zł dla najlepszych prac grupowych.
- Każdy z nas nieraz myślał zapewne o tym, jak będzie wyglądała szkoła przyszłości, za 50 czy 100 lat. Rozwój technologii przyspieszył jednak w ostatnich latach na tyle mocno, że ze „szkołami przyszłości” zaczynamy mieć do czynienia już w tym momencie. Dzieci korzystają z Internetu do odrabiania prac domowych, przez jakiś czas lekcje odbywały się w wirtualnej przestrzeni, tak jak dzieje się to nadal z wieloma zajęciami pozalekcyjnymi. Wpływ nowych technologii na szkołę jest wyraźnie zauważalny już w tym momencie, a rozpowszechnienie się choćby sztucznej inteligencji zmieni edukację jeszcze wyraźniej – mówi Anna Falkowska, wolontariuszka ISKF w Polsce – Mamy świadomość, że dzieci również o tym myślą i mają w dodatku niesamowicie kreatywne pomysły na to, jak nowoczesne technologie mogłyby wpłynąć na kształt ich szkoły i edukacji. Chcemy oddać im głos w tej dyskusji, ponieważ w końcu to ich dotyczy ona w największym stopniu.
Aby wziąć udział w konkursie, należy nakręcić krótki, maksymalnie 2-minutowy film wideo będący odpowiedzią na konkursowe pytanie. Młodsi twórcy (dotyczy to jedynie uczestników konkursu w wieku 7-10 lat) mogą również przygotować samodzielnie dowolną techniką plakat. Następnie swoją pracę trzeba wgrać na stronę konkursową i udostępnić jak największej liczbie osób. Trzy prace konkursowe, które uzyskają najwięcej widzów, razem z innymi pracami wyróżnionymi przez grono jurorów, znajdą się na krótkiej liście, z której wyłonieni zostaną ostatecznie zwycięzcy.

Idea konkursu

Główną ideą konkursu i całego programu Internet Safety for Kids & Families jest przede wszystkim edukacja. Co roku dzieci otrzymują inne wyzwanie: muszą odpowiedzieć na zadane pytanie konkursowe w formie plakatu lub krótkiego filmu, aby przekonać nie tylko jury, ale także zdobyć głosy publiczności. Muszą wykazać się kreatywnością, zadbać o właściwy przekaz, a przy tym pamiętać o poszanowaniu praw autorskich przy wykorzystywaniu w swoich pracach muzyki czy zdjęć. 
Konkurs organizowany jest lokalnie w 9 krajach, między innymi w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Prace, wraz ze zgłoszeniem, należy przesłać za pomocą serwisu konkursu – http://whatsyourstory.trendmicro.pl – między 25 października 2023 r. a 19 lutego 2024 r. Planowana data ogłoszenia wyników to 25 marca 2024 r. 

Partnerami konkursu są: Allegro, Cinema City, Cyber Women Community, Fundacja Dajemy Dzieciom  Siłę, SuperTata.tv, Zdalna-Lekcja.pl. Więcej informacji, a także regulamin konkursu, można znaleźć na stronie: http://whatsyourstory.trendmicro.pl.