Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Edukacja, środowisko, różnorodność – Allegro podsumowuje 2021 rok i przedstawia ambitne cele klimatyczne w nowym Raporcie ESG
  • Allegro ogłasza cele klimatyczne i jako pierwsza platforma e-commerce w Polsce angażuje się w inicjatywę Science Based Targets. Realizując obrane cele, grupa chce stanowić wzór dla swoich klientów.
  • Allegro przyjęło Deklarację Różnorodności, podkreślając znaczenie różnorodności i inkluzywności wśród prawie 5 tys. pracowników w Polsce oraz ponad 7 tys. zatrudnionych w nowo powstałej grupie regionalnej.
  • Tylko w ubiegłym roku organizacje pozarządowe zebrały blisko 40 mln zł dzięki platformie Allegro Charytatywni. Grupa aktywnie włącza się w inicjatywy charytatywne i społeczne, jest również liderem w edukacji technologicznej angażując się w projekty skierowane do kobiet, uczennic i uczniów czy startupów.
W 2021 roku Allegro konsekwentnie realizowało działania środowiskowe w ramach całego łańcucha wartości, rozwijając przy tym zrównoważone metody dostawy Allegro One, centra logistyczne dla sprzedających czy promując certyfikowane opakowania z recyklingu. Ze świadomym podejściem biznesowym idą w parze działania edukacyjne i charytatywne, a także tworzenie różnorodnego miejsca pracy czy zobowiązania dekarbonizacyjne. Wszystko to dlatego, że Allegro – jeden z 10 największych podatników w Polsce – rozwija swoją działalność stawiając przy tym na zrównoważony rozwój.
Allegro przyjęło ambitne cele dekarbonizacyjne i zobowiązało się zredukować emisję gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 o 38% do 2030 roku. Ponadto, firma chce zaangażować co najmniej 69% dostawców do ustalenia własnych celów klimatycznych w ciągu najbliższych czterech lat.* Wyznaczenie celów klimatycznych, zgodnych z metodą naukową i ścieżką 1,5° Porozumienia Paryskiego w ramach całego łańcucha wartości, to kamień milowy dla Grupy. Allegro jest pierwszą platformą e-commerce w Polsce, która dołączyła do Science Based Targets Initiatives, czyli globalnej inicjatywy łączącej firmy mające wspólny cel – zmniejszenie emisji zgodnie z naukową wiedzą dotyczącą zmian klimatu.

Dokładamy wszelkich starań by Allegro było nie tylko jak najlepszym i najbardziej przyjaznym miejscem do pracy, ale też świadomą marką godną zaufania. Od wielu lat włączamy zasady zrównoważonego rozwoju w naszą strategię biznesową i z powagą podchodzimy do kwestii wpływu Allegro na środowisko, co dodatkowo potwierdzamy członkostwem w UN Global Compact, największej globalnej inicjatywie skupiającej firmy działające na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzisiaj, dzięki naszej międzynarodowej platformie Allegro.com oraz połączeniu z Grupą Mall i WE|DO, jesteśmy coraz bardziej międzynarodową organizacją prowadzącą działalność w całej Unii Europejskiej. Nasze ambicje podążają tą samą ścieżką, ponieważ chcemy dawać przykład również na arenie międzynarodowej. Widzimy, że nasza troska o otoczenie oraz podejmowane zobowiązania społeczne są ważne nie tylko dla ponad 7 tys. pracowników naszej powiększonej grupy, 18 mln klientów i 135 tys. sprzedających, ale dla absolutnie wszystkich. Cieszymy się mogąc realizować nasze ambitne plany rozwoju międzynarodowego mając na uwadze nasz wpływ.

Francois Nuyts, Prezes Allegro

Allegro przywiązuje wagę do edukacji technologicznej, docierając ze swoimi działaniami do różnych grup odbiorców, m.in. uczennic i uczniów (warsztaty realizowane we współpracy z Centralnym Domem Technologii), stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie przedsiębiorczyń i przedsiębiorców (program Szkoła Pionierów PFR), kobiet (program mentoringowy Dare-IT), czy seniorek i seniorów (cykl szkoleń z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej). Pracownicy Allegro mogą dzielić się swoją wiedzą ekspercką w ramach inicjatywy Allegro Tech, a sprzedający – rozwijać własny biznes dzięki Akademii Allegro, furtce do skutecznego i bardziej świadomego biznesu dla wielu małych i średnich firm.
Firma znana jest ze swojego zaangażowania w działalność charytatywną i społeczną – tylko w ubiegłym roku blisko 250 organizacji pozarządowych zebrało za pośrednictwem platformy Allegro Charytatywni prawie 40 mln zł. Platforma chętnie współpracuje z organizacjami non-profit, w tym m.in. z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy czy Stowarzyszeniem Wiosna. W efekcie zebrano ponad 37 mln zł podczas 30. Finału WOŚP i przekazano ponad 1 mln zł na ubiegłoroczną inicjatywę Szlachetnej Paczki. Allegro równie aktywnie angażuje się w działania pomocowe podczas trwającego kryzysu humanitarnego związanego z wojną w Ukrainie, przekazując darowizny, wspierając oddolne inicjatywy pracowników, a także udostępniając swoim klientom możliwość przekazywania darowizn-cegiełek oraz tworzenia zbiórek charytatywnych na platformie Allegro Charytatywni czy Allegro Lokalnie.
Jednym z ważnych celów Allegro jako międzynarodowego pracodawcy jest tworzenie przyjaznego, wolnego od uprzedzeń środowiska pracy, które sprzyja rozwojowi osób o różnych poglądach i doświadczeniach. W październiku 2021 roku, firma przyjęła Deklarację Różnorodności, podkreślając tym samym wagę różnorodności i inkluzywności w kształtowaniu kultury organizacji. Otwartość wpisuje się również w główne cele Allegro, które chce być platformą dostępną dla klientów o różnych potrzebach – firma uruchomiła kanał kontaktu dla osób niesłyszących, jak również dla osób niedowidzących i niedosłyszących, które odbierają przesyłki z automatów paczkowych One Box by Allegro. Jest to nowy standard na rynku, nie tylko w Polsce.
Interaktywny raport ESG za 2021 roku dostępny jest na stronie RaportESG.Allegro.pl. Publikacja podsumowuje zaangażowanie firmy w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju i prezentuje najważniejsze inicjatywy zrealizowane w ubiegłym roku.

* Wszystkie cele są w trakcie zatwierdzania przez SBTi.

p2.jpgp1.jpgp3.jpg

Allegro Raport ESG 2020

Raport ESG Allegro.eu za 2020 rok jest wyjątkowy – podobnie jak cały ten rok. Przyniósł wiele zmian – w naszym codziennym życiu, trybie pracy, prowadzeniu biznesu, a w przypadku Allegro nawet w formie prawnej naszej spółki.

Czytaj więcej


Raport ESG Allegro.eu 2021 został stworzony zgodnie z międzynarodowym standardem raportowania Global Reporting Initiative. Zawiera wskaźniki TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures), SFDR (Sustainable Finance Disclosures Regulation) oraz wskaźniki własne spółki. Raport odnosi się również do wytycznych dotyczących raportowania ESG stworzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). W raporcie wskazano także przykłady wdrażania i realizacji 10 Zasad Global Compact oraz odniesienie do Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Raport został poddany niezależnej weryfikacji zewnętrznej.