Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Plebiscyt Książka Roku 2021 rozstrzygnięty! Znamy zwycięzców

Ponad 155 tysięcy głosów oddano w największym plebiscycie czytelników w Polsce. Podczas 7. edycji wydarzenia padł milionowy głos w jego historii. Tym razem o tytuł Książki Roku w 15 kategoriach walczyło 145 tytułów z 60 wydawnictw. Wśród nagrodzonych pozycji znalazły się m.in. “Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro, “Później” Stephena Kinga czy “Święto ognia” Jakuba Małeckiego.

W 7. edycji plebiscytu organizowanego przez Lubimyczytać.pl i Allegro oddano 155 882 głosów. Najpopularniejszymi kategoriami wśród czytelników i czytelniczek okazały się: Kryminał, sensacja, thriller (16 004 głosów), Literatura piękna (14 259) i Literatura obyczajowa, romans (14 190). Najwięcej głosów internauci oddali na książki: “Święto ognia” Jakuba Małeckiego (3286), “Niewidzialne życie Addie LaRue” Victorii Schwab (3265) oraz “Zaraza” Przemysława Piotrowskiego (2624). W tym roku nominowaliśmy też autorów w dwóch nowych kategoriach: Komiks i Debiut. Zwycięski debiutant otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.
Oto wszyscy tegoroczni zwycięzcy:  
 • Literatura piękna: “Święto ognia” Jakub Małecki
 • Powieść historyczna: “Gdzie poniesie wiatr” Kristin Hannah
 • Kryminał, sensacja, thriller: “Zaraza” Przemysław Piotrowski
 • Literatura obyczajowa, romans: „Zaginiona siostra” Lucinda Riley
 • Literatura faktu, publicystyka: “TOPR 2. Nie każdy wróci” Beata Sabała - Zielińska
 • Autobiografia, biografia, wspomnienia: “Ostatnia więźniarka Auschwitz” Nina Majewska -Brown
 • Fantasy: “Biblioteka o północy” Matt Haig
 • Science fiction: “Battle Royale” Koushun Takami
 • Horror: “Później” Stephen King
 • Literatura młodzieżowa: “Almond” Sohn Won-Pyung
 • Fantastyka młodzieżowa: “Niewidzialne życie Addie LaRue” Victoria Schwab
 • Literatura dziecięca: “Pax. Droga do domu” Sara Pennypacker
 • Komiks: “Heartstopper. Tom 1” Alice Oseman
 • Debiut: “Narzeczona nazisty” Barbara Wysoczańska
 • Bestseller: “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalia de Barbaro
książki_roku (1).jpg

Gratulujemy zwycięzcom, a czytelnikom dziękujemy za każdy oddany głos, opinię i ciekawe dyskusje, które rozgorzały w sieci. Tegoroczne wręczenie tytułów “Książka Roku” miało wyglądać inaczej. Planowaliśmy uroczystą galę w Starym Browarze w Poznaniu. Jednak przytłoczeni informacjami zza naszej wschodniej granicy, zdecydowaliśmy o jej odwołaniu. To nie czas na świętowanie, a na pomaganie.

Izabela Sadowska, prezeskalubimyczytać.pl

Zamiast świętować, jako zespół Allegro i lubimyczytać.pl, zachęcamy do aukcji maskotki plebiscytu, Readera. Wylicytowana kwota zasili konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i wesprze ofiary wojny w Ukrainie.
Reader_Stary_Browar.jpeg

Reader to oczytany brat Watchera, czyli kultowego Pana Peryskopa, uchodzącego za jeden z artystycznych symboli Poznania. Obie postacie stworzył streetartowiec, Noriaki. W połowie lutego rzeźba stanęła na placu Wolności w Poznaniu, gdzie zachęcała do głosowania i - co najważniejsze - do czytania książek. W centrum miasta przetrwała wichury, stała też wśród tłumów manifestujących przeciwko wojnie w Ukrainie. Poznaniacy weszli z Readerem w interakcję i już na samym początku inwazji Rosji - w geście solidarności z naszym wschodnim Sąsiadem, Ukrainą - udekorowali go niebiesko-żółtą wstążką

Urszula Malinowska, managerka kategorii Książki na Allegro

Reader przez kilka ostatnich tygodni obserwował życie miasta. Z pewnością zebrał ciekawy materiał na niejedną książkę: odwiedził już Bibliotekę Raczyńskich i Stary Browar. Wierzymy w to, że jego podróż jeszcze się nie skończyła i że rzeźba trafi teraz w ręce kogoś, kto nie tylko docenia sztukę współczesną i Noriakiego, ale też - po prostu - chce pomóc. Aukcja od symbolicznej złotówki już się rozpoczęła i potrwa do soboty, 19 marca. Link do niej można znaleźć tutaj: https://allegro.pl/oferta/reader-streetartowa-rzezba-noriakiego-11921485824.
Oficjalne ogłoszenie wyników można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/RdH_flCMlac