Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Komunijne trendy zakupowe - czyli co i jak kupujemy

Przygotowania do pierwszej komunii świętej niektórzy zaczynają już w kwietniu. Dbamy zarówno o wyjątkową oprawę, jak i prezenty, które wzbudzą autentyczną radość i będą wspaniałą pamiątką. O tym, co i jak kupujemy z okazji komunii, można przekonać się z najnowszych danych Allegro.

W ferworze przygotowań

Przygotowania do pierwszej komunii część klientów zaczyna już w kwietniu. Największą popularnością cieszą się wtedy elementy związane z organizacją uroczystości, tj. dekoracje, akcesoria komunijne, świece, pamiątki, zaproszenia i podziękowania. Ponadto, zaraz po świętach wielkanocnych widoczny jest wzrost zapytań związanych z dekoracjami cukierniczymi - są to głównie opłatki na torty z motywem komunijnym czy akcesoria do wykonania go własnoręcznie, jak np. barwniki czy specjalne ozdoby. Część konsumentów, wiedząc o szybkiej dostawie i szerokiej ofercie dostępnej na Allegro, decyduje się na zakup na ostatnią chwilę, czyli w dwóch pierwszych tygodniach maja.  
Widoczną tendencją na przestrzeni ostatnich lat jest organizowanie imprez komunijnych w domach i ogrodach. Konsumenci, którzy się na to decydują, kupują przede wszystkim ścianki z balonów i zestawy dekoracyjne. W tej kategorii zauważalny jest wzrost 25% rok do roku.

Jak prezent na komunię, to Allegro!

Oprócz elementów, które posłużą klientom do organizacji uroczystości pojawia się również kwestia prezentów. Peak prezentowy widoczny jest zaraz po majówce. Najczęstszymi kupującymi nadal są rodzice, którzy bardzo często wiedzą jakiego asortymentu szukają. Od pewnego czasu widać również rosnący trend w grupie tzw. “gift givers” (dziadkowie, wujkowie etc.), którzy szukają inspiracji prezentowych i tu z pomocą przychodzi im Allegro i szeroka selekcja dostępna na platformie.  
Wśród najbardziej popularnych kategorii na pewno należy wymienić zabawki. Najczęściej wybieranymi prezentami w tej grupie są pojazdy zdalnie sterowane i zestawy LEGO®, głownie z serii Creator, IDEAS oraz Technics. Chętnie wybierane są również produkty z kategorii elektronika, a peak sprzedażowy zaczyna się zaraz po majówce. Polacy najczęściej wybierają konsole, laptopy, smartfony, smartwatche, słuchawki, czy drony. Obserwujemy, że coraz częściej dzieci i dostają gotówkę jako prezent komunijny i pod koniec maja, zaraz po zakończeniu okresu komunijnego zamieniają ją na wymarzone prezenty. 
Dużą popularnością cieszą się nadal pamiątki religijne. Jednak można zauważyć, że standardowe obrazki i łańcuszki są wypierane przez imienne pudełka z miejscem na kartkę z życzeniami, drobne pamiątkowe upominki jak figurki czy breloczki i różańce. Wzrost sprzedaży pamiątek to około 20% rok do roku. Ponadto, już w kwietniu widoczny jest wzrost sprzedaży Pisma świętego oraz specjalnych wydań Biblii dla młodych. W tym sezonie hitem sprzedażowym zapowiada się Biblia w komiksie: Boża historia od początku po wieczność. W 2023 roku Biblie w wersjach obrazkowych sprzedały się w niemal 15 tysiącach egzemplarzy. 
Kiedyś bardzo popularnym prezentem z okazji pierwszej komunii był rower, jednak teraz chętniej wybieramy hulajnogi elektryczne. W tym okresie znacznie wzrasta ich sprzedaż, a średnio na hulajnogę wydajemy około 1000 zł. Jeśli rodzice decydują się na rower, to wybierają często większe modele (26”, 27” a nawet 29”) z myślą, że posłużą ich dzieciom nieco dłużej, jednak nie jest to obecnie częsty prezent komunijny.
Jak pokazują dane trendy komunijne bardzo mocno się zmieniają. Coraz częściej dzieci same wybierają sobie prezenty już po komunii, a rodzice organizują przyjęcia samodzielnie, włączając w to nawet przygotowanie tortu. Allegro oferuje szeroki wybór asortymentu, a dzięki sprawdzonym i szybkim dostawom klienci coraz częściej decydują się na zakup na ostatnią chwilę.