Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Podsumowanie 2023 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie
  • W 2023 roku sprzedano ponad 24 miliony książek na Allegro - niemal 3,9 miliona klientów kupiło co najmniej jeden egzemplarz na platformie.
  • Niezmiennie książki najchętniej kupujemy z urządzeń mobilnych w poniedziałkowe wieczory.
Według badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową1, w 2023 r. 43% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Użytkownicy Allegro nie pozostają w tyle: w ubiegłym roku niemal 3,9 miliona osób zdecydowało się na zakup literatury na platformie, a łącznie sprzedano ponad 24 miliony książek – to średnio 46 egzemplarzy na minutę! 
Infografika_Allegro.png

Trendy książkowe na Allegro

W zeszłym roku, rekordzista zrobił zakupy za niemal 106 tys. zł na platformie Allegro. Jak pokazują dane, klienci najczęściej wybierali oferty z kategorii takich jak podręczniki szkolne, literatura dla dzieci i młodzieży oraz beletrystyka. Widać również rosnące zainteresowanie czytelników książkami “Young Adults” czy komiksami dla dzieci.
Książki zdecydowanie częściej kupowały kobiety, ale zarówno wśród pań, jak i panów, najchętniej sięgano po tytuły dla dzieci i młodzieży. W 2023 roku co trzecia książka sprzedana na Allegro pochodziła z tej kategorii. Obie grupy chętnie wybierały również literaturę piękną i podręczniki szkolne, choć to kobiety częściej dokonywały zakupów związanych z edukacją. Najchętniej czytanymi autorkami były Anita Głowińska, Weronika Marczak oraz Agnieszka Bator, za to w czołówce najpopularniejszych wydawnictw znalazły się Media Rodzina, Nasza Księgarnia i Egmont, a biorąc także pod uwagę segment podręczników i książek edukacyjnych (np. repetytoria, lektury) były to - Wydawnictwo Greg i Nowa Era. 
Infografika_Allegro_wydawnictwa.png
Preferowanym urządzeniem dokonywania transakcji w 2023 roku wciąż pozostawały smartfony (63%), a dniem i porą – poniedziałek między 20:00 a 21:00. W 2023 roku peak zakupowy przypadł na 6 września (jest to także Dzień Czytania Książek, który wywodzi się z Stanów), zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego – tego dnia sprzedano 193 247 egzemplarzy, czyli 134 książki na minutę! Użytkownicy wyraźnie stawiali na dostawy w ramach pakietu Smart! – aż ¾ zakupionych książek dostarczono właśnie za pomocą tej usługi.

Książki z drugiej ręki na Allegro Lokalnie

Allegro stanowi doskonałe miejsce dla miłośników książek, oferując tysiące lektur w wielu kategoriach i formach. Czytelnicy chętnie sięgają również po literaturę z drugiej ręki, dostępnej w ramach Allegro Lokalnie i dają im również drugie życie wystawiając oferty na platformie. Rekordzista sprzedał w 2023 roku aż 2103 książki. Zaś średnia liczba ogłoszeń wystawionych w kategorii Książki i komiksy wynosiła niemal 12 egzemplarzy na 1 klienta. Najpopularniejszymi autorami byli Remigiusz Mróz, Stephen King, Andrzej Sapkowski - to właśnie ich książki sprzedały się w największej liczbie egzemplarzy. 
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także komiksy z drugiej ręki. Tylko w tej podkategorii na Allegro Lokalnie sprzedano ponad 30 tysięcy ofert, a wartość sprzedanych ofert osiągnęła ponad 2,3 mln zł. Niewątpliwie można tam znaleźć również kolekcjonerskie perełki - w 2023 roku kolekcja komiksów Marvela została sprzedana za kwotę 4999 zł. Wśród polskich tytułów rekordową cenę osiągnął “Kapitan Żbik. Salto śmierci” - został sprzedany za 3490 zł na Allegro Lokalnie. 
Infografika_Allegro_Lokalnie.png
Rozwój cyfrowego handlu oraz wygodne opcje płatności i dostawy sprawiają, że kupowanie książek online staje się coraz bardziej atrakcyjne dla konsumentów. Z kolei atrakcyjne promocje i festiwale zakupowe organizowane przez Allegro, to dobra okazja, aby uzupełnić swoją domową biblioteczkę i inne akcesoria niezbędne do nadchodzącego wakacyjnego wypoczynku.

1Stan czytelnictwa w Polsce w 2023 - Biblioteka Narodowa (bn.org.pl)