Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
W Walentynki, w samo południe – życie erotyczne Polaków na Allegro

W 2024 roku Walentynki przypadają w środę, i to właśnie w środy, w dodatku w środku dnia – dokonywanych jest najwięcej zakupów z kategorii „gadżety i akcesoria erotyczne”. Do koszyków najczęściej trafiają wibratory, stymulatory i pierścienie, ale erotyka na Allegro to nie tylko urządzenia – to ogólnie ponad 4,6 miliona ofert. Zdradzamy, co wśród użytkowników cieszy się największym powodzeniem w Walentynki i nie tylko…

14 lutego to nie tylko data w kalendarzu i okazja do wyjścia do kina czy na romantyczną kolację. Nie chodzi również wyłącznie o kwiatki i czekoladki. Jak pokazują dane sprzedażowe Allegro, początek lutego to dla Polaków – obok okresu przedświątecznego – najgorętszy czas na zakupy akcesoriów erotycznych. Choć te szczególne momenty w roku przynoszą zauważalne wzrosty w liczbie transakcji, to jednak nie są to wyłącznie jednorazowe zrywy. Kategoria „erotyka” cieszy się bowiem coraz większym zainteresowaniem – wzrasta nie tylko liczba zakupów, ale i samych kupujących akcesoria erotyczne. W tym roku dodatkowo Walentynki wypadają w dniu największej aktywności Allegrowiczów w tym segmencie produktowym, ponieważ to właśnie w środy najczęściej robimy zakupy w kategorii erotyka.

Pandemia zmieniła nawyki w erotyce

Zacznijmy od początku – liczby wskazują wyraźnie, że czas lockdownu zmienił potrzeby seksualne Polaków. W porównaniu z rokiem 2019, w czasie pandemii Polacy chętniej przeglądali oferty akcesoriów i gadżetów erotycznych, takich jak masażery i motylki czy lalki miłości.
Co ciekawe, tendencje wzrostowe od tego czasu wciąż się utrzymują. Stale przybywa kupujących zapasy prezerwatyw czy lubrykanty, wśród których do ulubionych wariantów (obok bezsmakowych) należą guarana i truskawka. Na przestrzeni lat coraz bardziej doceniamy też rolę perfum erotycznych, których w 2023 roku sprzedało się blisko o jedną trzecią więcej niż w roku poprzednim.

Co rozpala naszą wyobraźnię…

Nie jest zaskoczeniem, że poszukujący produktów w kategorii erotyka najczęściej wpisują hasło „gadżety erotyczne”. W przypadku bardziej sprecyzowanych upodobań w okno wyszukiwarki trafiają słowa takie jak: wibrator, dildo, erotyczny czy sex. Kobiety najczęściej sięgają po damskie klasyki, czyli wibratory i pingwinki. Wśród innych wyszukiwanych fraz popularnością cieszą się także: bodystocking (erotyczna bielizna), masażery czy… gry erotyczne lub karciane. 
Coraz śmielsi stajemy się z kolei wybierając bieliznę i odzież erotyczną. Użytkownicy Allegro sięgają po odważne modele kostiumów, kompletów i przebrań. Decydują się też na zakup bielizny z wycięciami i produktów z kategorii bodystocking. Na popularności zyskuje także bielizna erotyczna dla mężczyzn.

Erotyczna demografia Polski

Jak pokazują dane na platformie, najwięcej transakcji w tej kategorii jest zawieranych w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Jeśli chodzi o konkretne miasta, najczęściej akcesoria i gadżety erotyczne zamawiają mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Główną grupą kupujących w tym segmencie są osoby w wieku od 25 do 34 roku życia, z czego najaktywniejszymi konsumentami są mężczyźni.
Co ciekawe, na intymne poszukiwania pozwalamy sobie najczęściej w środku tygodnia. To właśnie w środę realizowanych jest najwięcej transakcji z kategorii „erotyka”. Interesujący jest także fakt, że wiele zakupów realizowanych jest w samo południe. Później po erotyczne akcesoria sięgamy statystycznie najczęściej w godzinach wieczornych, około godziny 21:00-22:00.

Jakie są Walentynki na Allegro?

Walentynki na Allegro to nie tylko zakupy związane bezpośrednio ze sferą seksualną. Co ciekawe, na kilka dni przed Walentynkami następuje widoczny wzrost zainteresowania książkami obyczajowymi, w tym erotykami. W przypadku literatury erotycznej kupowane są starsze, ale popularne serie jak na przykład książki E.L. James z historiami Christiana Greya czy książki Joanny Balickiej, zaś w zeszłym roku jeśli chodzi o romanse i literaturę obyczajową popularnością cieszyły się książki skierowane do młodszych czytelników, jak np. seria Flawless Marty Łabędzkiej. Początek lutego to także znaczny, choć chwilowy wzrost sprzedaży w grach planszowych dla dorosłych. Pik sprzedażowy tej kategorii zaczyna się jeszcze wcześniej niż w przypadku książek. 

Walentynkowe okazje na Allegro

Allegro pamięta o wszystkich, dlatego w dniach 5-7 lutego w ramach Allegro Days platforma przygotowała specjalne oferty dla osób poszukujących walentynkowych prezentów dla siebie i swoich partnerów. Dla użytkowników stale dostępna jest możliwość zakupu produktów z oznaczeniem Gwarancja Najniższej Ceny. Allegrowicze SMART! mogą z kolei do 14 lutego upolować produkty w niższych cenach – wystarczy potrząsnąć telefonem z aplikacją, by otrzymać nawet -40% na walentynkowe okazje, wśród których znajdą się miłe upominki dla ukochanych. Do zdobycia będą tematyczne skarpetki, portfele, kosmetyki i wiele więcej.