Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Polacy pokochali resale. Już 3 na 4 z nas uczestniczy w obiegu przedmiotów z drugiej ręki

Rodzimy rynek resale stale rośnie. W 2023 roku aż 75% Polaków skorzystało z możliwości kupna i/lub sprzedaży przedmiotów używanych – wynika z najnowszego badania Allegro Lokalnie*. Co ciekawe, równie często uczestniczymy w rynku przedmiotów z drugiej ręki w wersji online, jak i offline. Trzy czwarte ankietowanych przyznaje, że nadal ma plan kupować i sprzedawać używane przedmioty równie aktywnie, co dotychczas.

Zainteresowanie Polaków rynkiem resale wzrasta na przestrzeni lat. Sprzedaż swoich rzeczy oraz kupno przedmiotów z drugiej ręki w 2023 roku deklarowało już trzy czwarte dorosłych Polaków. Jest to wzrost o blisko 10 punktów procentowych w porównaniu do 2021 r.
W badaniu przeprowadzonym przez Allegro Lokalnie pod koniec 2023 r.  19% z nas przyznało, że jedynie kupuje przedmioty z obiegu wtórnego, 12% – jedynie sprzedaje, zaś 44% korzysta z obu opcji. Najbardziej aktywną grupą wiekową w obiegu przedmiotów z drugiej ręki są osoby w przedziale od 18 do 44 lat, przy czym ponad połowa z nich zarówno kupuje, jak i sprzedaje. Allegro Lokalnie pozostaje w czołówce platform sprzedażowych na rynku C2C – użytkownicy szczególnie chętnie korzystają z aplikacji mobilnej Allegro Lokalnie, co widoczne jest we wzroście liczby aktywnych ofert wystawionych za jej pośrednictwem w 2023 roku aż o 98% (w porównaniu z rokiem 2022) oraz znaczącym wzroście liczby nowych użytkowników (+33% r/r) i wizyt (+50% r/r). 

Rynek resale? Nie tylko moda!

Choć dominującą kategorią zakupową na rynku przedmiotów używanych jest moda (59% wskazań), Polacy chętnie korzystają też z możliwości nabycia z drugiej ręki elektroniki (39%), takiej jak: smartfony, laptopy, słuchawki oraz mała elektronika do domu; przedmiotów z kategorii kultura i rozrywka (30%), czyli: książek, gier komputerowych i na konsole, płyt CD; a także rzeczy z kategorii dom i ogród (30%).

Motywacje do kupowania i sprzedaży przedmiotów używanych

Jak przyznają ankietowani, największą motywacją do zakupu przedmiotów używanych są względy ekonomiczne. 64% Polaków zgadza się z twierdzeniem, że decyduje się na zakupy z rynku odsprzedaży ze względu na inflację i rosnące ceny nowych produktów. Rynek resale oferuje kupującym możliwość oszczędzenia pieniędzy, jak również stanowi odpowiedź na wzrost cen na rynku. Dla wielu osób kupno rzeczy z drugiej ręki to także po prostu korzystniejsza cenowo możliwość wejścia w posiadanie danego produktu.
Allegro_Lokalnie_raport 2.png
Kolejnym powodem, dla którego Polacy decydują się na zakupy od poprzedniego właściciela, są kwestie ekologiczne i chęć ograniczenia swojego wpływu na środowisko poprzez nadanie przedmiotom drugiego życia. Inni z kolei deklarują swoje zamiłowanie do przedmiotów unikatowych, vintage. Ankietowani przyznali też, że chętnie wchodzą w posiadanie produktów używanych z krótkim dla nich okresem przydatności, takich jak np. ubrania dla małych dzieci. Znalazła się też grupa osób, która w ofertach z drugiej ręki upatruje szansy na zarobek, poprzez wtórną sprzedaż z zyskiem.
Jeśli chodzi o sprzedaż, główną motywacją dla właścicieli jest chęć pozbycia się danego przedmiotu. Na drugim miejscu wśród odpowiedzi znalazła się chęć pozyskania dodatkowych środków finansowych – szczególnie wśród młodszych ankietowanych. Sprzedający w średnim wieku wskazywali zaś na kwestie związane ze środowiskiem.

Choć wiele osób korzysta z możliwości odsprzedaży niepotrzebnych przedmiotów, to wiemy, że wciąż istnieją pewne bariery, które zniechęcają użytkowników do wystawienia przedmiotów na sprzedaż – są to m.in. wysiłek związany z przygotowaniem ogłoszenia, określenie właściwej ceny oraz brak pomysłu na to, co można opłacalnie sprzedać. Pod koniec ubiegłego roku Allegro Lokalnie wyszło naprzeciw użytkownikom i wprowadziło  funkcjonalność „Lista rzeczy na sprzedaż”, która ułatwia sprzedaż produktów wcześniej kupionych na Allegro, przekierowując użytkownika na formularz Allegro Lokalnie, gdzie większość informacji jest wypełniana automatycznie. Ten krok potwierdza nasze starania w doskonaleniu doświadczeń zakupowych użytkowników. Kładziemy nacisk na ułatwienie procesu sprzedaży i zapewnienie użytkownikom bardziej intuicyjnych narzędzi.

Eliza Goździewicz, Business Unit Manager Allegro Lokalnie

Automaty paczkowe preferowaną metodą dostawy

Polacy niezmiennie doceniają możliwość odbioru zamówienia w automatach paczkowych - aż 82% wskazało tę metodę jako swój najczęstszy wybór. Na drugim miejscu wśród preferowanych metod wysyłki znalazła się dostawa kurierska do domu (51%), zaś na trzecim – dostarczenie do punktu odbioru (29%), takiego jak pobliski sklep czy stacja benzynowa. Co ciekawe, odbiorem osobistym od sprzedającego, charakterystycznym kiedyś dla rynku C2C, jest obecnie zainteresowanych tylko 19% kupujących.
Przy wyborze metody dostawy kupujący kierują się głównie: kosztami (91%), preferowaną metodą dostawy (87%), darmową dostawą (85%) i czasem dostawy (79%).

Jak wynika z badania, niezależnie od kategorii produktowej, ponad połowa zakupów z drugiej ręki dokonywana jest online. Co więcej, rodzimy, internetowy rynek resale tylko w ciągu minionych trzech lat wzrósł blisko o jedną trzecią, osiągając pod koniec 2023 roku wartość niemal 7,8 miliarda złotych. W 2024 rok przewidujemy, że zakupy rzeczy z drugiej ręki będą się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem, dlatego będziemy dalej rozwijać platformę Allegro Lokalnie, aby sprzedaż i zakupy były jeszcze szybsze i wygodniejsze.

Eliza Goździewicz, Business Unit Manager Allegro Lokalnie

*Badanie PMR Market Experts przeprowadzone na zlecenie Allegro na grupie reprezentatywnej 2600 osób, metoda CAWI, listopad 2023 r.