Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Nie kupuj kota w worku – na Allegro już teraz sprawdzisz historię pojazdu

Zakup używanego samochodu to zdecydowanie duże wyzwanie, któremu może towarzyszyć obawa, że wybrany przez nas model może okazać się wadliwy. Allegro, wiodąca platforma e-commerce w Polsce, chroni klientów przed zakupem tzw. „kota w worku” i wprowadza we współpracy z firmą AutoDNA nową funkcję: możliwość sprawdzenia historii pojazdu po numerze VIN. Usługa pozwala klientom na szczegółowe zapoznanie się z historią pojazdu przed dokonaniem zakupu, zapewniając pełne bezpieczeństwo i zaufanie.

Polska jest jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów w Unii Europejskiej, przy czym na rynku aut używanych królują auta z importu1. Poznanie historii pojazdu jest zatem kluczowe, by po zakupie nie zaskoczyły nas niemiłe niespodzianki. Szczególnie, że rynek motoryzacyjny ma poważny problem z transparentnością – według ekspertów aż 70% kupujących doświadczyło świadomej manipulacji ze strony sprzedającego auto2. Nowa funkcjonalność wdrożona przez Allegro we współpracy z AutoDNA jest niezwykle przydatnym narzędziem w procesie wyboru samochodu: użytkownicy mogą łatwo uzyskać informacje na temat przebiegu, historii napraw, wypadków czy poprzednich właścicieli. To znacznie ułatwia podejmowanie decyzji i minimalizuje ryzyko zakupu samochodu o nieznanej przeszłości.

Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie możliwości sprawdzenia historii pojazdu po numerze VIN na Allegro to bardzo przydatne narzędzie zarówno dla kupujących, jak i sprzedających pojazdy. Jak pokazują dane, prawie 20% kupujących samochody z ogłoszeń internetowych ma problem z pozyskaniem numeru VIN od sprzedającego, a 10% spotkało się z sytuacją, w której sprzedający zamieścił w ogłoszeniu niepoprawny lub fałszywy numer.  Chcemy umożliwić naszym użytkownikom pełną przejrzystość i pewność, że kupują pojazd, który spełnia ich oczekiwania. Z drugiej strony uwzględnienie raportu w ogłoszeniu sprzedaży wyróżnia je wśród wielu podobnych, dzięki czemu oferta staje się bardziej wiarygodna i atrakcyjna dla kupującego.

Marek Skomorowski, dyrektor kategorii Kultura i rozrywka oraz segmentu C2C i ogłoszeń

Nową funkcjonalność znajdziemy w panelu bocznym oferty na Allegro. Po kliknięciu zostaniemy przekierowani na stronę AutoDNA, gdzie należy wprowadzić numer VIN po uprzednim uzyskaniu go od sprzedającego (jeśli nie umieścił go w ogłoszeniu). Jeśli sprzedawca samodzielnie wypełnił pole VIN przy dodawaniu ogłoszenia, numer załaduje się automatycznie. Następnie można zobaczyć dostępne informacje o pojeździe, a po zakupie wybranego raportu zapoznać się z historią samochodu, w tym m.in. sprawdzić bazę pojazdów skradzionych (w Polsce i innych krajach, zarówno w Europie, jak i USA), dane z badań technicznych, informacje o odczytach stanu licznika przebiegu kilometrów, kolizjach, właścicielach, akcjach serwisowych czy zobaczyć archiwalne zdjęcia. Cena raportu to 69,90 zł.
Allegro konsekwentnie rozwija swoją platformę, oferując coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które spełniają potrzeby klientów. Dodanie możliwości sprawdzania historii pojazdu po numerze VIN przy zakupie to kolejny przykład udogodnienia dla osób poszukujących nie tylko najlepszych ofert, ale także gwarancji jakości i bezpieczeństwa.
AdobeStock_193426979.jpeg

[1] Raport pt. “Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych” przygotowany przez firmę autoDNA na podstawie badań SW Research. Badanie zostało zrealizowane we wrześniu 2020 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1000 ankiet.
[2] J.w.