Home pageAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyPress kits EN
Rusza VI edycja Szkoły Pionierów PFR. Na najlepszych czekają nagrody o łącznej wartości ponad 100 tys. zł!
Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Allegro już po raz szósty poszukuje początkujących przedsiębiorców z pomysłem na innowacyjne produkty lub usługi, wpisujące się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Ich najlepsze projekty mają szansę na grant i pozyskanie inwestora. Na zgłoszenia czekamy do 18 czerwca 2023 r.
Od początku istnienia Szkoły Pionierów PFR program ukończyło już 250 osób, a stworzone przez Pionierów startupy pozyskały w sumie ponad 200 mln złotych finansowania. Podczas pięciu edycji udało się zbudować ponad 50 zespołów. Większość z nich  nadal rozwija swoje projekty. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo tym razem szukamy osób nie tylko z Polski, ale również z Czech i Ukrainy. Dodatkowo każdy uczestnik programu weźmie udział w bezpłatnych, zagranicznych warsztatach, organizowanych w czeskiej Pradze. Z uwagi na międzynarodowy charakter programu, wszystkie zajęcia będą prowadzone w języku angielsku. 

Szkoła Pionierów PFR umożliwia zdobycie najwyższych kompetencji biznesowych początkującym przedsiębiorcom w całej Polsce. Nie chcemy zamykać się tylko na rodzimy rynek, dlatego rozszerzamy program na Czechy i Ukrainę, aby umożliwić rozwinięcie nowych firm technologicznych innowatorom z tych krajów. Dzięki temu, polscy przedsiębiorcy będą mieć możliwość współpracy w międzynarodowym środowisku i wspólnie z naszymi sąsiadami budować doświadczenia biznesowe oraz konkurować na zagranicznych rynkach

Paweł Borys, prezes PFR

Do programu może zgłosić się każdy, bez względu na wiek. Warunkiem są kompetencje biznesowe, technologiczne, kreatywne albo naukowe, które pozwolą na udział w interdyscyplinarnym zespole przyszłych co-founderów. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie i stworzenie produktu lub usługi, uwzględniającej potrzeby zrównoważonego rozwoju. Wybrani spośród aplikujących Pionierzy będą pracowali nad projektami z takich obszarów, jak np.  ClimateTech, EdTech, FinTech, HealthTech czy Big Data. Uczestnicy muszą być gotowi do udziału we wrześniowych warsztatach, które od 4 do 8 września 2023 r. oraz 18 i 19 września 2023 r. odbędą się w Warszawie. Od 21 do 23 września 2023 r. przeniesiemy się do Pragi. 

Szkoła Pionierów PFR to wyjątkowy program edukacyjny, który otwiera drzwi do świata startupów. Już po raz szósty, wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, poszukujemy innowatorów, którzy chcą tworzyć projekty technologiczne odpowiadające na realne potrzeby rynku, a jednocześnie - Cele Zrównoważonego Rozwoju. Tegoroczna edycja programu jest dla nas szczególnie ważna. W związku z międzynarodową ekspansją Allegro i naszym wejściem na rynek czeski, Szkoła Pionierów PFR staje się jeszcze bardziej inkluzywna. W tym roku program będzie w pełni realizowany w języku angielskim, a rekrutacja oprócz Polski będzie obejmowała również Czechy. Tym samym, międzynarodowy charakter programu wkracza na kolejny poziom z czego jesteśmy niezmiernie dumni

Marta Mikliszańska, Head of Group Public Affairs & ESG Allegro

Budowanie zespołu, tworzenie modelu biznesowego, walidowanie pomysłów, prototypowanie, sprzedaż czy pozyskiwanie finansowania na projekt – to tylko niektóre kompetencje i umiejętności biznesowe, jakie mają szansę zdobyć uczestnicy programu. Nad wartością merytoryczną warsztatów czuwać będzie Rada Programowa, w skład której wejdą m. in. Eliza Kruczkowska (PFR), Marta Mikliszańska (Allegro) oraz Aleksandra Sroka-Krzyżak (Allegro). Wieloletnie doświadczenie i wiedza członkiń i członków Rady zagwarantuje wysoki poziom merytoryczny Szkoły Pionierów, na każdym jej etapie. 
Po wrześniowych warsztatach uczestnicy przystąpią do pracy w zespołach. W tej fazie dopracują swoje pomysły biznesowe i przygotują się do prezentacji inwestorskich, a proces ten wesprą ich mentorzy oraz eksperci. 27 października 2023 r. poddadzą efekty swoich prac ocenie ekspertów, którzy podczas Demo Day, organizowanego w formule online, wyłonią autorów najciekawszych projektów. To właśnie ta grupa 24 listopada 2023 r., podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie, stanie do rywalizacji o nagrody finansowe.
Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro. Partnerami medialnymi są: Mam Startup, Dziennik Gazeta Prawna i 300 gospodarka.
Więcej informacji na stronie programu