Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Podsumowanie 2022 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie
  • W 2022 roku na Allegro sprzedały się ponad 23 miliony książek.
  • Poniedziałek to dzień, w którym kupujemy najwięcej nowych i używanych książek.
  • Rekord zakupionych przez jednego klienta książek na Allegro wyniósł 11613 egzemplarzy.
Kategoria książek zarówno na Allegro jak i Allegro Lokalnie posiada szeroki wybór i cieszy się zainteresowaniem klientów. Potwierdzają to również dane - ponad 3,7 milionów klientów kupiło co najmniej jedną książkę na Allegro, ponadto w 2022 roku średnio sprzedawały się ponad 44 egzemplarze na minutę!

Trendy książkowe na Allegro 

W poprzednim roku na Allegro sprzedały się ponad 23 miliony książek, a rekordzista kupił aż 11613 egzemplarzy. Jak pokazują dane, klienci najczęściej decydowali się na zakup podręczników szkolnych, ponieważ platforma oferuje szeroki wybór książek do szkoły w najlepszych cenach. Na kolejnych miejscach znalazły się książki dla dzieci a także beletrystyka. Co więcej, to kobiety częściej robiły zakupy w kategorii książek niż mężczyźni, ale ich wybory są niemal identyczne i raczej praktyczne… Pierwsze miejsca zajmują wspomniane już wcześniej książki dla dzieci, następnie podręczniki oraz beletrystyka. Dopiero poza podium panie głównie decydują się na kalendarze, gadżety i akcesoria, a panowie na książki naukowe i popularnonaukowe. Warto również podkreślić, że w przypadku beletrystyki kobiety najczęściej wybierają literaturę piękną oraz obyczajową i erotyczną. Zaś mężczyźni oprócz literatury pięknej wybierają także fantastykę i horrory. Najpopularniejszymi autorkami i autorami w kategorii książek byli1: Anita Głowińska, Marta Galewska-Kustra oraz Remigiusz Mróz.

Pandemia zmieniła nasze podejście do literatury oraz wpłynęła na nawyki zakupowe. Biorąc pod uwagę niepewną sytuację ekonomiczną oraz stosunkowo niski poziom czytelnictwa, zeszłoroczne dane w kategorii książek i komiksów zarówno na Allegro jak i Allegro Lokalnie są zdecydowanie budujące. Jako największa platforma e-commerce w Polsce chcemy dostarczać kupującym jak najszerszą ofertę, również w segmencie kultury, w najlepszych cenach i z najszybszą dostawą.  Cieszymy się również, że w zeszłym roku kontynuowaliśmy nasze działania wspierające kulturę między innymi jako Partner Strategiczny międzynarodowego wydarzenia jakim jest Conrad Festival.

Marek Skomorowski, Dyrektor kategorii Kultura i rozrywka oraz segmentu C2C i Allegro Lokalnie

Klienci częściej dokonywali transakcji na smartfonach (58% wszystkich transakcji) niż na komputerach (41%). Najwięcej książek sprzedawało się w poniedziałki w godzinach wieczornych - dokładnie pomiędzy godziną 21 a 22. W 2022 roku peak zakupowy wypadł 6 września. Tego dnia sprzedało się ponad 182 tys. egzemplarzy - klienci kupowali aż 127 egzemplarzy na minutę! 

Książki z drugiej ręki na Allegro Lokalnie

Coraz częściej klienci decydują się również na książki z drugiego obiegu - zarówno na zakup jak i sprzedaż. Kategoria książek na Allegro Lokalnie urosła aż o 25% w 2022 roku, a najwięcej książek z drugiej ręki sprzedawało się w poniedziałki o godzinie 19. Rekordzista kupił 791 egzemplarzy z drugiego obiegu za ponad 84 tys. zł! Klienci najchętniej kupują w kategoriach takich jak: podręczniki szkolne, książki naukowe i popularnonaukowe (w szczególności: historia, archeologia), a także literatura piękna, popularna i faktu (głównie fantasy). Zaś najpopularniejszymi autorami są: Remigiusz Mróz, Anna Helmin oraz Stephen King. W kategorii książek na Allegro Lokalnie znaleźć można również tzw. “białe kruki” - i tak w 2022 roku najdroższymi sprzedanymi tytułami były: 
  • Biblia Tysiąclecia z autografem Stefana Wyszyńskiego - sprzedana za 20 tys. zł
  • Wielka Kolekcja komiksów Marvela - sprzedana za 5,8 tys. zł
  • Topographische Anatomie, 3 części, Eduard Pernkopf -  sprzedane za 4 tys. zł
PL_Infografika_3_2880x1440_PNG_vNaN.png
Jak pokazują dane klienci bardzo chętnie kupują nowe książki na Allegro. Jednak coraz częściej sięgają również po drugi obieg w poszukiwaniu interesujących tytułów. W związku ze Światowym Dniem Książki obchodzonym 23 kwietnia, Allegro Lokalnie przygotowało specjalną promocję dla swoich klientów. Każdy, kto w terminie od 20 do 27 kwietnia doda przynajmniej jedno ogłoszenie w dowolnej kategorii na Allegro Lokalnie, otrzyma kod na darmowe pobranie e-booka lub audiobooka od Legimi. Szczegóły promocji tutaj: https://allegro.pl/lokalnie/promocje#tydzienksiazki

1 Nie wliczając w to podkategorii podręczników

Załączniki
PL_Infografika_Allegro.png
153 KB
Pobierz
PL_Infografika_Allegro Lokalnie.png
191 KB
Pobierz