Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Startuje 4. edycja Konkursu Edukacja Jutra – temat przewodni PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Już po raz czwarty Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju zaprasza nauczycieli i edukatorów do udziału w konkursie na scenariusz lekcji „Edukacja Jutra”. Celem tegorocznej edycji jest kreatywne kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Zgłoszenia można wysyłać do 11 kwietnia.

Nowoczesna edukacja w nowoczesnej odsłonie

Fundacja PFR i Centralny Dom Technologii zapraszają nauczycieli i edukatorów wszystkich etapów nauczania do udziału w 4. edycji konkursu „Edukacja Jutra”. Konkurs ma na celu promowanie najciekawszych pomysłów na lekcje online i stacjonarne. Od momentu pierwszej edycji w 2020 roku, do konkursu nadesłano łącznie 179 oryginalnych i niezwykle kreatywnych propozycji na angażujące lekcje.

W poprzednich edycjach konkursu poruszaliśmy tematy nauczania zdalnego, twórczości Stanisława Lema i cyberbezpieczeństwa. Pomysły z roku na rok zaskakiwały nas coraz bardziej. Tegoroczna tematyka związana z przedsiębiorczością, zarządzaniem i rachunkowością jest nam bardzo bliska. W CDT wspólnie z partnerem merytorycznym Allegro realizujemy cykl edukacyjny „Cyfrowa Przedsiębiorczość”, w ramach którego prowadzimy warsztaty dla młodzieży. Dlatego jesteśmy niezmiernie ciekawi, co przyniesie czwarta odsłona Konkursu. Zapraszam do udziału!

Karol Izdebski, koordynator projektu z Fundacji PFR

Biznes i zarządzanie w praktyce

W tegorocznej edycji zgłoszenia są przyjmowane w dwóch kategoriach: Ogólnej, w ramach której należy przygotować scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych i nauczania przedszkolnego oraz Biznes i Zarządzanie – zadaniem w tej kategorii jest przygotowanie scenariuszy lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić nauczycieli wszystkich etapów kształcenia do promocji swoich pomysłów na lekcje na temat przedsiębiorczości, a jednocześnie dać nauczycielom, którzy od września będą prowadzić przedmiot Biznes i zarządzanie gotowe inspiracje. 
Nowy przedmiot, nazywany w skrócie BiZ, wejdzie do szkół ponadpodstawowych od września 2023 roku i będzie przedmiotem maturalnym. Twórcy przedmiotu mają nadzieję, że w efekcie edukacji w tym obszarze młodzi ludzie będą lepiej przygotowani do wyzwań nowoczesnego rynku pracy. A wszystko to, dzięki bazowaniu na praktycznych przykładach, pracy warsztatowej i położeniu nacisku na współpracę i pracę projektową. Zachęcamy nauczycieli, aby solidnie przygotowali się do prowadzenia nowego przedmiotu i do tego czasu przetestowali różnorodne pomysły. Na pewno pomoże w tym dawka inspiracji przygotowanych przez innych nauczycieli i wzajemne wsparcie dydaktyczne.

Edukacja młodego pokolenia jest kluczowa dla rozwoju gospodarki. Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie, który wymaga od nas nieustającej nauki i ciągłego podnoszenia kompetencji. Wiedza z zakresu przedsiębiorczości, zarządzania projektami czy finansami staje się niezbędna, aby dobrze odnaleźć się na współczesnym rynku pracy. Właśnie dlatego, Allegro od lat jest partnerem Centralnego Domu Technologii i ścieżki edukacyjnej „Cyfrowa Przedsiębiorczość”.  Konkurs  „Edukacja Jutra” to dla nas kolejny krok we współpracy, której głównym celem jest łączenie świata biznesu z nauką

Marta Mikliszańska, Head of Group Public Affairs & ESG w Allegro

W skład Komisji konkursowej, która oceni nadesłane prace, wejdą Marta Mikliszańska – Head of Group Public Affairs & ESG w Allegro, Marek Grzywna – laureat 3. edycji Konkursu „Edukacja Jutra” i wyróżniony w Konkursie „Nauczyciel Roku” w 2022, Sebastian Zoła – członek zarządu Fundacji PFR i Zbigniew Bujak – koordynator merytoryczny i edukator Centralnego Domu Technologii. Jury, wybierając zwycięskie prace, będzie oceniać oryginalność pomysłów, metody pracy, zgodność z tematyką Konkursu oraz z podstawą programową, a także dobór pomocy dydaktycznych i adekwatność scenariusza do wieku uczniów.
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wypełnić formularz online oraz załączyć niezbędne materiały. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: Edukacja Jutra - Fundacja PFR.
Partnerem 4. edycji konkursu Edukacji Jutra jest Allegro oraz Centralny Dom Technologii. Patronat medialny nad konkursem objęła redakcja Głosu Nauczycielskiego.