Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Allegro Prize 2022 – ogłoszenie wyników międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych!
Kolejna edycja konkursu Allegro Prize dobiegła już końca. Jak co roku, jego celem jest wsparcie i promocja artystów sztuk wizualnych z całego świata. Jest to również ważna platforma, która pozwala na odkrycie nowych talentów i prezentację ich prac na arenie międzynarodowej wśród miłośników sztuki.
Do konkursu Allegro Prize 2022 zgłosiło się 1831 artystów z 92 krajów. Jury w składzie: Joanna Kamm, Ksenia Malykh, kolektyw artystyczny Slavs and Tatars, Anja Rubik, Dorian Batycka, Dobromiła Błaszczyk, Sylwia Krasoń oraz Karolina Miszczak, przyznało 3 równorzędne nagrody główne o wartości 25 tysięcy złotych każda, a także 12 wyróżnień. Tegoroczna edycja została również rozszerzona o Nagrodę Publiczności o wartości 5 tysięcy złotych.
Nagrody główne zostały przyznane następującym artystkom, artystom oraz kolektywom artystycznym: Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy (kolektyw), Dorota Gawęda i Eglė Kulbokaitė (kolektyw) oraz Zuzanna Czebatul. Nagrodę Publiczności otrzymał Yuriy Biley. Ponadto, jury wyróżniło w tym roku 12 artystów, których prace zostaną zaprezentowane na łamach magazynu Contemporary Lynx, a są to: Akwasi Afrane, Alexia Venot, Alicja Rogalska, Andreea Anghel, Beatrice Schuett Moumdijan, Filipka Rutkowska, Monika Czyżyk, Rexy Tseng, SAGG Napoli, Veronika Cherednychenko, Yana Kononova, Yuriy Biley. 

O zwycięzcach:

Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy

IMG_2890.jpeg
Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy to artyści z Charkowa, którzy łączą różne praktyki artystyczne (instalacje, wideo, archiwa) badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończyli Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie. W 2010 roku stworzyli publiczną stronę "Pamjat" (Pamięć) w sieci społecznościowej Vkontakte w celu zbadania pamięci zbiorowej na terytorium postsowieckim. Zdobywali wyróżnienia w konkursach organizowanych przez PinchukArtCentre w latach 2018, 2020 i 2022. W 2020 zdobyli nagrodę publiczności PinchukArtCentre za projekt "Hooligans".

Bardzo się cieszymy z udziału w konkursie Allegro Prize. Niezmiernie nas cieszy wygrana. To dla nas niezwykle ważna nagroda i wyraz uznania naszej wieloletniej wspólnej pracy. Nastały bardzo trudne czasy dla nas i wszystkich Ukraińców ze względu na rosyjską agresję. Ale nie przestajemy tworzyć i podejmujemy nowe projekty artystyczne. Wasze wsparcie pozwoli nam je kontynuować. Ta nagroda pomoże nam realizować nowe projekty, które zaprezentują Ukrainę światu. Bardzo dziękujemy!

Komentują artyści Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy

Uzasadnienie werdyktu jury Allegro Prize: Duet artystów Revkovskiy i Rachinskiy od wielu lat obserwuje i dokumentuje z dużym zacięciem politycznym swoją ojczyznę — Ukrainę. Artyści tworzą niezwykle istotny obraz pamięci zbiorowej kraju, straumatyzowanego wojenną rzeczywistością. Badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy łączą różne formy praktyk artystycznych (instalacje, wideo, rekonstrukcje, archiwa). Duet przetwarza dużą ilość informacji budując nowe archiwum w duchu koncepcji “impulsu archiwalnego” Hala Fostera poprzez wyciągnięcie na powierzchnię niepopularnych tematów oraz niezauważonych wcześniej procesów historycznych i społecznych. 

Dorota Gawęda i Eglė Kulbokaitė

Portrait 2BW.jpg
Dorota Gawęda i Eglė Kulbokaitė to duet artystyczny mieszkający i pracujący w Bazylei. Obie ukończyły Royal College of Art w Londynie w 2012 roku. Ich wspólne prace obejmują performance, rzeźbę, fotografię, malarstwo i wideo. Są założycielkami YOUNG GIRL READING GROUP (2013-2021). Wystawiały na arenie międzynarodowej, m.in. w: Kunstraum Niederosterreich, Wiedeń (2022); Centre Culturel Suisse, Paryż (2022); Kunstverein Hamburg (2021). Są beneficjentkami CERN Collide Residency 2022 oraz laureatkami Swiss Performance Art Award 2021.

Bardzo nas ucieszyło, że zostałyśmy wybrane spośród tylu świetnych zgłoszeń. Czujemy się zaszczycone i wyróżnione. Uznanie dla naszej praktyki ze strony zawodowego jury złożonego z pracowników kultury, których tak podziwiamy, wiele dla nas znaczy. Jesteśmy bardzo wdzięczne jury i wielu współpracownikom, z którymi tworzyłyśmy nasze prace na przestrzeni lat. Mamy nadzieję, że nagroda przyczyni się do zwiększenia widoczności naszej pracy na arenie międzynarodowej, a także – co dla nas szczególnie ważne – w kontekście polskiej sztuki. Oprócz bezpośredniej promocji, jaką zapewnia nagroda, cieszymy się z możliwości zaprezentowania naszej twórczości na łamach magazynu Contemporary Lynx. Wsparcie finansowe jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku praktyk artystyczno-badawczych, i pomoże nam kontynuować pracę w dotychczasowej formie.

Komentują artystki Dorota Gawęda and Eglė Kulbokaitė

Uzasadnienie werdyktu jury Allegro Prize: Procesualne działania Doroty Gawędy i Eglė Kulbokaitė obejmują performance, rzeźbę, fotografię, malarstwo i wideo. Artystki odwołują się do bałtycko-słowiańskiego folkloru, tradycyjnych litewskich pieśni ludowych oraz literatury zmieszanej z ekofeministyczną krytyką. Ich prace wskazują na niepokoje, które odnoszą się do ekologicznych oraz społecznych zmartwień, ukazujących nasze współczesne bolączki. Rzeczywiste (dawne i teraźniejsze), wyśnione, lub baśniowe lęki mutują i nabierają nowych form — tworzą kolejne narracje pełne grozy, wyznaczając tym samym naszą możliwą przyszłą koegzystencję. Wspólna twórczość artystek w imponujący sposób odzwierciedla obecne czasy, w których nie można mówić o jakiejkolwiek pewności.

Zuzanna Czebatul

Stini_Roehrs_Zuzanna_Czebatul_PressPhoto_highres_DSC9830.tif
Zuzanna Czebatul ukończyła studia artystyczne na uczelni Städelschule we Frankfurcie nad Menem, a następnie uczestniczyła w programie MFA w Hunter College w Nowym Jorku na stypendium Fulbrighta. Miała liczne międzynarodowe wystawy indywidualne, m.in. w Kunstpalais Erlangen (2021), CAC Synagogue w Delme (2020), CSW Futura Praga (2019) roku oraz MINI/Goethe Institute Ludlow 38, Nowy Jork (2015). Jej prace znalazły się na wystawach zbiorowych, takich jak: Baltic Triennial w Wilnie (2021), Athens Biennale (2021),  Museum Morsbroich w Leverkusen (2021); oraz wiele innych. Obecnie przebywa na stypendium Hessische Kulturstiftung w Nowym Jorku.

Czuję się zaszczycona i zachęcona, tym bardziej że sztuka do pewnego stopnia wydaje się kwestią indywidualną. Ponieważ urodziłam się w Polsce, moja twórczość jest związana z historią i teraźniejszością tego kraju. Dlatego cieszę się, że mogę zaprezentować ją szerszej polskiej publiczności.”

Komentuje artystka Zuzanna Czebatul

Uzasadnienie werdyktu jury Allegro Prize: W swoich pracach Zuzanna Czebatul często odnosi się do struktur władzy, ideologii i polityki, w których eksponuje ich płynność lub elastyczność. Używa własnego ciała jako zapalnika dla erotycznej fantazji o władzy. Jej instalacje często mogą sprawiać wrażenie rozpadających się, zniszczonych, zdeformowanych lub fragmentarycznych. Podważają przy tym takie pojęcia jak: pomnik, gmach publiczny czy architektura symboliczna — są antypomnikami dla społeczeństwa wolnego od ideologii. Artystka przełamuje granice i systemy dominacji głównie za pomocą  wielkoskalowych instalacji, które często w dosłowny lub przejaskrawiony sposób oddają głos queerowej oraz kobiecej perspektywie patrzenia na świat.
Więcej informacji na temat Allegro Prize i tegorocznych zwycięzców znaleźć można na: https://allegroprize.pl/.
Relację z gali można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=sk0uzrDSHeo