Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Allegro pomaga ofiarom wojny w Ukrainie

Z każdym kolejnym dniem wojny rosną potrzeby pomocy humanitarnej. Kluczowa jest zarówno długofalowa pomoc, jak również wspieranie różnych grup, które cierpią wskutek działań wojennych. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę, Grupa Allegro wspiera organizacje niosące wsparcie dla ofiar wojny, angażując w działania swoich klientów. Łączna wartość pomocy wynosi już ponad 11,7 mln zł.

Firma udzieliła pomocy zarówno rzeczowej (jedzenie, środki czystości, bony na Allegro), jak i niematerialnej oraz finansowej. Od momentu wybuchu wojny, Grupa Allegro wsparła darowiznami o wartości ponad 2,9 mln zł organizacje pozarządowe działające na rzecz Ukrainy. 1 mln przekazano Polskiemu Forum Migracyjnemu, 700 tys. zł Fundacji Ocalenie, 300 tys. Stowarzyszeniu Homo Faber celem pomocy prawnej, psychologicznej i socjalnej w organizacji życia w Polsce dla uchodźców z Ukrainy. Wsparcia w wysokości 100 tys. dla Fundacji Ukraina oraz 20 tys. dla Stowarzyszenia Nomada udzieliło również Ceneo. Ponadto, 800 tys. zł od Grupy Allegro przeznaczono na rozwój Przystani Świętego Mikołaja, w których dzieci z Ukrainy mogły wziąć udział w koloniach letnich oraz przygotować się do kolejnego roku szkolnego w nowym kraju, jak również uczyć się języka polskiego czy skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Dzięki wsparciu Allegro, inicjatywa Fundacji Świętego Mikołaja objęła w sumie 33 nowe Przystanie w całej Polsce. Projekt wciąż trwa.
Do pomocy aktywnie włączyli się również pracownicy Allegro. Ich entuzjazm w rozwijaniu oddolnych akcji przerodził się w szereg zbiórek lokalnych oraz zaangażowanie w wolontariat. Aby ułatwić im tworzenie własnych inicjatyw, Fundacja Allegro All For Planet poświęciła trzecią edycję charytatywnego konkursu grantowego #pomagamy_bo_umiemy m.in. wsparciu dla Ukrainy. Wybrano 19 akcji pomocowych, a maksymalna kwota dofinansowania dla wybranej organizacji lokalnej, o którą mogli ubiegać się pracownicy Allegro, wynosiła 15 tys. zł. Również tegoroczna edycja akcji Kręć kilometry wsparła ukraiński cel - pomoc schroniskom dla zwierząt w Ukrainie. W sumie pracownicy Allegro zebrali 30 tys. zł jeżdżąc na rowerze, biegając lub chodząc. Innym przykładem zaangażowania Fundacji Allegro w pomoc było wsparcie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i przekazanie blisko 84 tys. zł na zakup niezbędnego sprzętu szkoleniowego, zgodnie z procedurami TC3, dla ukraińskich ratowników medycznych.
Aby zwiększyć skalę działań, Allegro wykorzystało również możliwości technologiczne swojej platformy. Już kilka dni po wybuchu wojny, uruchomiono charytatywne cegiełki, które klienci Allegro mogli jednym kliknięciem dodać do swojego koszyka podczas finalizacji codziennych zakupów. W marcu darowizny z cegiełek wyniosły ponad 6,5 mln zł i zasiliły konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Środki zostały przeznaczone na pomoc humanitarną, ewakuację ludności Ukrainy oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci. W kwietniu i maju br., darowizny klientów w wysokości ponad 1 mln zł trafiły do Fundacji Świętego Mikołaja, wspierając działania pomocowe dla ukraińskich dzieci w Polsce oraz Ukrainie, a także udział w odbudowie zniszczonej infrastruktury edukacyjnej.
Równolegle organizacje pozarządowe aktywnie korzystały z możliwości platformy Allegro Charytatywni, czyli części platformy Allegro służącej do zbierania pieniędzy na różne cele charytatywne. Do tej pory skorzystało z niej ponad 50 organizacji pozarządowych, w tym Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Siepomaga, Polska Misja Medyczna czy Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Licznik wciąż bije, a wszelkie informacje o aktualnie prowadzonych zbiórkach są dostępne na stronie www.charytatywni.allegro.pl/pomoc-ukrainie

Jest kilka sposobów na włączenie się do pomocy:

  • Udział w zbiórkach organizacji pozarządowych na Allegro Charytatywni. Dzięki platformie Charytatywni, klienci Allegro mogą kupować i licytować przedmioty wystawione na zbiórki innych zweryfikowanych organizacji pozarządowych, jak również przekazywać dodatkowe kwoty na realizację celu ich zbiórki - środki trafiają bezpośrednio na konto danej organizacji.
  • Wystawianie przedmiotów na sprzedaż lub licytację. Każdy może włączyć się w zbiórki prowadzone przez organizacje pozarządowe i wystawić przedmiot za pośrednictwem Allegro Charytatywni - wystarczy wypełnić formularz, wybrać cel zbiórki, format sprzedaży (kup teraz lub licytację), czas trwania oferty i metodę dostawy. Allegro nie pobiera żadnych opłat za sprzedaż w ofertach charytatywnych.
Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i hojność wszystkim darczyńcom!