Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
WSPÓLNOTY – 14. edycja Festiwalu Conrada w Krakowie

Sylwia Chutnik, Artur Domosławski, Weronika Gogola, Grażyna Plebanek, Szczepan Twardoch i Jakub Żulczyk – to zaledwie kilkoro spośród pisarek i pisarzy, których spotkamy na Festiwalu Conrada (24-30.10).

„Hasło tegorocznej edycji – WSPÓLNOTY – skłania do namysłu nad relacjami między jednostką a zbiorowością – wyjaśnia Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu. – Razem z gośćmi z różnych krajów i kręgów kulturowych pomówimy między innymi o tym, jakie wartości, ale też jakie ograniczenia niesie ze sobą przynależność do danej grupy”.
Na festiwalu nie mogło zabraknąć cenionych autorów z Ukrainy, jak Mykoła Riabczuk, Tania Malarczuk i Natałka Biłocerkiweć. Do Krakowa przyjadą też między innymi Shalom Auslander, Verena Kessler, Carmen Maria Machado, Óscar Martínez, Eva Meijer, Leïla Slimani. O dokonaniach autorek i autorów i tematach planowanych spotkań można przeczytać na stronie festiwalu.
Jak zwykle zaplanowano też szereg wydarzeń towarzyszących, między innymi warsztaty lekturowe dla młodzieży. Tym razem odbędą się one pod hasłem Queerowe Lekcje Czytania i będą w całości poświęcone literaturze opowiadającej o doświadczeniach osób LGBTQA+. Warsztaty poprowadzą osoby z dorobkiem publicystycznym, ale też naukowym.
Wzorem poprzedniego roku trwa całoroczne pasmo rozmów Natura Przyszłości, w których Grzegorz Jankowicz łączy się online z wybitnymi autorkami i autorami z całego świata. Nagrania można oglądać na kanale KBF w serwisie YouTube oraz na Facebookowych stronach Festiwalu Conrada i „Tygodnika Powszechnego”.
Można również wesprzeć powstawanie Festiwalu, licytując cegiełki: bilety i karnety dobrej woli oraz festiwalowe pamiątki na Allegro. Jest to między innymi unikatowa lampa w kształcie litery "C" pochodząca z logotypu Festiwalu Conrada wraz z autografami znakomitych gości. Na uczestniczki i uczestników aukcji czeka również rękodzieło kurpiowskiej gminy Kadzidło oraz pakiet wszystkich książek nagrodzonych Nagrodą Conrada. Wszystkie aukcje można znaleźć na stronie: https://allegro.pl/zobacz/conradfestival
Partnerami Strategicznymi Festiwalu Conrada są Allegro i Tygodnik Powszechny.