Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Unikalne wnętrza biura Allegro w historycznym kompleksie Fabryki Norblina

Wzrost Grupy Allegro w Polsce, dynamiczna ekspansja spółki w innych krajach oraz intensywny rozwój zespołów, przyniosły potrzebę powiększenia przestrzeni do pracy w kilku miastach Polski, w tym w Warszawie. W stolicy Polski Allegro zdecydowało się na wynajęcie znacznie większej powierzchni, w prestiżowej lokalizacji i przestrzeni (w której zastosowano wiele innowacyjnych i prośrodowiskowych rozwiązań), która przyciągnie pracowników do nowego biura. Wybór padł na nowe, unikatowe ze względu na nietypowe połączenie historii terenów zakładowych z przyszłością, biurowce Plater i Galwan kompleksu zwanego Fabryką Norblina. Realizacją projektu wnętrz zajęła się warszawska pracownia The Design Group. 

Dla Allegro ważnym było również to, że nowoczesne powierzchnie biurowe kompleksu spełniają najwyższe standardy klasy A, a same budynki otrzymały certyfikację BREEAM na poziomie Very Good i wyposażone są w szereg rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz udogodnień dla pracowników. Firma zajmuje tu finalnie blisko 24 000 mkw i jest największym najemcą Fabryki Norblina.

- Allegro jest dziś europejskim czempionem rynku e-commerce oraz bezsprzecznie ulubionym miejscem zakupów Polaków. Chcemy zapewniać klientom jak najlepsze doświadczenie, dlatego od samego początku budujemy nasze produkty w ramach własnych zespołów i zależy nam, aby tworzący je ludzie pracowali w jak najbardziej komfortowych warunkach. Ma to szczególne znaczenie w codzienności pracy hybrydowej, gdy spotykamy się w biurach w określonym celu, a ich przestrzeń powinna wspierać kreatywność i budowanie relacji. Dziś, gdy znacznie przyśpieszyliśmy naszą ekspansję zagraniczną - rozwijając naszą międzynarodowa platformę Allegro.com, a także integrując się z czeską Grupą Mall, nowe, przystosowane do efektywnej współpracy przestrzenie, są dodatkowym wsparciem w realizacji naszych ambitnych celów biznesowych, a także kolejnym atutem pracy w Allegro. Po prostu #dobrzetubyć.

- mówi Anna Wróbel, HR Director Allegro.

Allegro-12.jpgAllegro-45.jpgAllegro-44.jpgAllegro-43.jpgAllegro-42.jpgAllegro-37.jpgAllegro-38.jpgAllegro-39.jpgAllegro-40.jpgAllegro-41.jpgAllegro-36.jpgAllegro-35.jpgAllegro-34.jpgAllegro-33.jpgAllegro-32.jpgAllegro-27.jpgAllegro-28.jpgAllegro-29.jpgAllegro-30.jpgAllegro-31.jpgAllegro-26.jpgAllegro-25.jpgAllegro-24.jpgAllegro-23.jpgAllegro-22.jpgAllegro-17.jpgAllegro-18.jpgAllegro-19.jpgAllegro-20.jpgAllegro-21.jpgAllegro-16.jpgAllegro-15.jpgAllegro-14.jpgAllegro-13.jpgAllegro-12.jpgAllegro-8.jpgAllegro-9.jpgAllegro-10.jpgAllegro-11.jpgAllegro-6.jpgAllegro-5.jpgAllegro-4.jpgAllegro-3.jpgAllegro-2.jpgAllegro-1.jpg
W klimacie pofabrycznej nowoczesności
Biurowce Plater oraz Galwan, w których mieszczą się przestrzenie biurowe Allegro, to nowe konstrukcje, zbudowane w klimacie całego kompleksu Fabryki Norblin. Właśnie dlatego przenikają się tu elementy industrialne, charakterystyczne dla pofabrycznych budynków, ale też i nowoczesne, proste linie i rozwiązania. Allegro wraz z architektami TDG postanowiło wykreować we wnętrzach spójność z kontekstem otoczenia. Biuro jest zatem utrzymane głównie w stylu industrialnym, z geometrycznymi, prostokątnymi elementami, choć zostało złagodzone ciepłymi wykończeniami, z szacunkiem dla historii otoczenia.
Nowa przestrzeń biura Allegro, powstawała w czasie trwania pandemii, dlatego zakłada ona różne możliwości użytkowania. Wnętrza są przystosowane pod względem sanitarnych obostrzeń (baterie na czujkę, nakładki na klamki, która umożliwiają bezdotykowe otwieranie drzwi, szerokie korytarze komunikacyjne, możliwość zamontowania przysłon dla pracujących w recepcji), a także pod względem technicznym: możliwość rezerwacji salek i budek, regulacja oświetlenia, jego natężenia i temp barwowej.
Hybrydowe open space – transparentna funkcjonalność
Allegro postawiło na stworzenie przestrzeni wielofunkcyjnej, elastycznej i transparentnej, tak by biuro było łatwe do szybkiej reorganizacji w zależności od potrzeb danego użytkownika czy zespołu. Dzięki temu nowe, hybrydowe przestrzenie zapewniają pracownikom Allegro ogromną swobodę w wyborze stylu i miejsca pracy, a to z kolei korzystnie wpływa na produktywność i komfort użytkowników. Do dyspozycji pracowników są m.in.: sale spotkań dla zespołów do pracy ad-hoc, phone boothy różnej wielkości (mieszczące nawet do 6 osób), duże centrum konferencyjne na VIII piętrze, specjalnie zaprojektowane dla Allegro tarasy łączące przestrzenie relaksu z miejscami do pracy pośród natury i na świeżym powietrzu i wiele więcej.
Jednocześnie z troski o swoich pracowników, firma zadbała również o to, by nowa siedziba umożliwiała odbycie bezpiecznego spotkania w firmie, zachowanie dystansu społecznego, a zarazem jednoczyła i nie ograniczała kontaktów pomiędzy pracownikami. Allegro zależało na tym, by biuro sprzyjało integracji, budowaniu personalnych relacji i wellbeingowi pracowników. Właśnie dlatego w biurze króluje duża ilość podwójnych przeszkleń, które prócz wizualnej otwartości, dały możliwość wydzielenia poszczególnych stref, takich jak przestrzeni do współpracy, indywidualnej pracy czy relaksu pośród licznej zieleni.
- Głównym założeniem projektu wnętrz warszawskiego biura Allegro było stworzenie przestrzeni możliwie jak najbardziej otwartej, a jednocześnie by pracownicy mieli możliwość wydzielania swojego terytorium lub miejsca do pracy zespołowej, przy zachowaniu jak największej transparentności biura. Stąd też zrodził się pomysł na nietypowe rozwiązanie, które nazwaliśmy ‘hybrydowym open space. Biuro podzieliliśmy z Klientem na strefy - ze szczególną dbałością o akustykę - w taki sposób, aby zmaksymalizować powierzchnię przestrzeni do pracy, a jednocześnie, aby móc uzupełnić biuro szeregiem funkcji socjalnych, wspierających współpracę, wymianę myśli i integrację. – dodaje, arch. Konrad Krusiewicz, CEO The Design Group.
Allegro-8.jpg
Warszawska enklawa – zielone jungle room
W biurze Allegro jest wiele stref, które robią szczególne wrażenie i zapadają mocno w pamięć. Jednymi z nich są tzw. „jungle roomy”, czyli specjalnie zaprojektowane dla pracowników unikatowe przestrzenie relaksu, do pracy własnej w skupieniu i ciszy lub też do mniej formalnych spotkań w grupie do 10 osób. Wnętrza te charakteryzują się ogromną ilością przeróżnych roślin, pośród których ustawione zostały meble miękkie. Wszystko dlatego, że Allegro zależało na wydzieleniu nietypowego miejsca do pracy, a zarazem relaksu, przypominającego nieco domowe, odległe od zgiełku zacisze. Pracownicy mogą oderwać się od biurka, odpocząć wśród kojącej zieleni i nabrać sił do kreatywnej pracy w sprzyjających warunkach.
Model i wygląd tej przestrzeni wypracowany został przy współpracy Allegro, architektów The Design Group oraz specjalistów od zieleni, którzy doradzali w wyborze oryginalnych i nietypowych roślin.
Zrównoważone przestrzenie pracy
Biuro Allegro spełnia najwyższe standardy środowiskowe, a jednocześnie dba o dobre samopoczucie swoich pracowników i zapewnienie odpowiedniej ergonomii pracy. We wnętrzach znajdziemy naturalne, wysokiej jakości materiały oraz meble od polskich dostawców. Istotnym zabiegiem aranżacyjnym wpisującym się w zrównoważone podejście Allegro do wykorzystywania zasobów, było również ponowne wykorzystanie poprzednio użytkowanych już mebli. Co więcej, nad każdym miejscem pracy zamontowane zostały lampy z systemem inteligentnego sterowania oświetleniem, które dodatkowo zdobione są akustycznymi osłonkami z filcu PET w kolorze rdzawym - specjalnie dobieranym przez architektów na rzecz projektu biura Allegro. Zabieg ten pomógł wzmocnić industrialny styl wnętrz. Dodatkowo, w każdym pomieszczeniu znajdują się ekrany akustyczne, panele czy baffle, które doskonale pochłaniają hałas. W wielu salach spotkań znajdują się kotary, które nie tylko mają właściwości akustyczne, ale też i pozwalają na chwilowe odseparowanie się od reszty biura na wypadek np. spotkania zespołu czy potrzeby wyciszenia się. Walory akustyczne posiadają również wykładziny, które znajdują się na wszystkich powierzchniach pracy, czy też komunikacji.