Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Prawie 25 000 mkw przestrzeni dla pracowników Allegro – oto biuro projektowane z myślą o przyszłości

Przepis na biuro, do którego chcą wracać pracownicy po pandemii? Wizjonerskie podejście, skupienie się na pracowniku i jego potrzebach, nowoczesne rozwiązania oraz umiejętność przekucia niestandardowego planu w rzeczywistość. To właśnie dzięki takiemu podejściu inwestora i projektantów powstać mogło wyjątkowe na polskim rynku nieruchomości poznańskie biuro Allegro. Nowa przestrzeń biurowa firmy zlokalizowana jest na dziesięciu piętrach budynku D kompleksu biurowego Nowy Rynek w Poznaniu. To w sumie aż 24 700 mkw nowoczesnej, funkcjonalnej i bezpiecznej powierzchni do pracy dla lokalnego zespołu liczącego ponad 2700 osób! Za projekt wnętrz wszystkich pięter biura odpowiada pracownia architektoniczna The Design Group.

Największa przeprowadzka w historii
Allegro to największa platforma e-commerce pochodząca z Europy, która odniosła spektakularny sukces. Firma rozwija się z nadzwyczajną prędkością - tylko w 2021 roku Allegro zatrudniło ponad 1500 nowych pracowników i był to też rok spod znaku dynamicznych i ciekawych pod względem planów rozwoju i inwestycji w nowe siedziby: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. W tym ostatnim mieście przeprowadzka z biurowca Pixel do Nowego Rynku była największym przedsięwzięciem logistycznym w historii biur firmy. Wynajem przez Allegro powierzchni 24 700 mkw to też druga największa umowa najmu na polskim rynku, a także największa transakcja w historii rynku poznańskiego.
W trosce o pracowników
Allegro znane jest z wyjątkowej dbałości o swoich pracowników i komfort ich pracy. Firma nie zawiodła także i tym razem. W trosce o wygodę i bezpieczeństwo poznańskich pracowników, Allegro zdecydowało się na przestronne biuro odpowiadające na potrzeby szybko rosnącego zespołu. Firmie zależało na stworzeniu bardzo komfortowych warunków do pracy, dlatego jednym z ważniejszych celów było zaprojektowanie ergonomicznych i elastycznych stanowisk pracy dostosowanych do modelu pracy hybrydowej dla zespołu 2700 osób. Allegro wyposażyło więc swoje nowe biuro w elektrycznie regulowane biurka do pracy siedzącej oraz stojącej (typu Stand Up), które pozwalają na dostosowywanie wysokości blatu w zależności od potrzeb pracownika. Dla poprawienia akustyki w miejscach pracy, zainstalowane zostały panele akustyczne, które znajdują się zarówno pomiędzy stanowiskami pracy, jak i w lampach i przesłonach, dzięki czemu zredukowany został hałas i pogłos we wnętrzach biura. Co więcej, na łączenie pracy biurowej z pracą zdalną pozwalają skonfigurowane w salach spotkań systemy IT/AV klasy High-End. Z kolei budki akustyczne do pracy cichej, wyposażone w inteligentne oświetlenie oraz wydajne systemy wentylacji.
Sam projekt wnętrz biura, jego funkcjonalność i rozmieszczenie działów firmy na tak ogromnej powierzchni, rozlokowanej na dziesięciu piętrach, nie należały do najłatwiejszych zadań. Ostatecznie jednak, wraz z projektantami The Design Group, Allegro stworzyło przestrzeń swojej największej siedziby, która nie tylko zachęca do powrotu do biura, ale i sprzyja dalszemu rozwojowi, kreatywności oraz integracji zespołów.
fot. The Design Group

fot. The Design Group

Allegro jest dziś europejskim czempionem rynku e-commerce oraz bezsprzecznie ulubionym miejscem zakupów Polaków. Chcemy zapewniać klientom jak najlepsze doświadczenie, dlatego od samego początku budujemy nasze produkty w ramach własnych zespołów i zależy nam, aby tworzący je ludzie pracowali w jak najbardziej komfortowych warunkach. Ma to szczególne znaczenie w codzienności pracy hybrydowej, gdy spotykamy się w biurach w określonym celu, a ich przestrzeń powinna wspierać kreatywność i budowanie relacji.

 - mówi Anna Wróbel, HR Director Allegro.

Dziś, gdy znacznie przyśpieszyliśmy naszą ekspansję zagraniczną — rozwijając naszą międzynarodowa platformę Allegro.com, a także integrując się z czeską Grupą Mall, nowe, przystosowane do efektywnej współpracy przestrzenie, są dodatkowym wsparciem w realizacji naszych ambitnych celów biznesowych, a także kolejnym atutem pracy w Allegro. Po prostu #dobrzetubyć. 

- dodaje.

fot. The Design Group

fot. The Design Group

Łamiąc schematy
Ze względu na przyzwyczajenia wynikające z hybrydowego modelu pracy i czasu trwania pandemii, kiedy pracowało się z domowych zakątków, przestrzeń siedziby Allegro została zaprojektowana tak, aby umożliwić przenikanie się środowiska i otoczenia w miejscu pracy, łamiąc przy tym standardowy, tradycyjny wygląd biura. Właśnie dlatego każdy pracownik znajdzie tu doskonałą przestrzeń do pracy dla siebie. Allegro zapewniło bardzo wysokie standardy funkcjonalne skoordynowane z zasadami hybrydowego modelu pracy. Przestrzenie do pracy cichej w wygodnych fotelach, salki spotkań z hokerami na kilka osób, ale także amfiteatry, centrum konferencyjne z kilkoma aulami, ogromny taras, kantyny czy niesamowicie zielone jungle roomy – to tylko kilka z pomieszczeń, z jakich mogą korzystać pracownicy poznańskiego biura. To jednak nie wszystko. Allegro zadbało również o dzieci swoich pracowników. Na pierwszym piętrze zaprojektowali wraz z pracownią The Design Group bajkowo wyglądające przedszkole dla najmłodszych, którego wiele elementów designu jest spójnych z częścią biurową.
fotomohito_tdg_allegro_poznan_082_9119.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_081_9130.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_080_9131.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_079_9124.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_078_9122.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_074_9137.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_075_9111.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_077_9115.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_076_9114.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_073_9143.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_069_9107.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_070_9145.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_071_9144.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_072_9142.jpg

fot. The Design Group

Organiczny mianownik designu poznańskiego biura Allegro
Wnętrza biurowe Allegro łączą domowy, przyjazny klimat z nowoczesnym stylem, który koresponduje z charakterem i stylem budynku D poznańskiego kompleksu Nowy Rynek. Nawiązań jest jednak więcej, bowiem nowa przestrzeń biura firmy została zaprojektowana z uwzględnieniem elementów podkreślających jej lokalizację. Częścią oryginalnej elewacji budynku D są pionowe pasy mieniące się odcieniami zieleni i rdzawego różu, które zostały przechwycone do wnętrz. Imitujące fasadę biurowca drewniane szczeble można spotkać niemalże na każdym piętrze biura Allegro. Z kolei charakterystyczny element budynku, jakim jest okrągły, przypominający donut otwarty plac wewnątrz obiektu, zrodził kolejny pomysł.
– Postanowiliśmy wykorzystać tę okrągłą formę do projektu aranżacji wnętrz poznańskiego biura Allegro. Jednoczy on zewnętrzny świat z wewnętrznym. Dlatego właśnie we wnętrzach w kształcie koła spotkamy m.in. białe tablice, oświetlenie, dekoracyjne elementy akustyczne, czy przeszklenia. Odniesień do organicznych kształtów i obłości jest naprawdę bardzo wiele, a to naszym zdaniem nadaje lekkości, a także wprowadza niewymuszoną naturalność we wnętrzach tego biura. – mówi Karolina Kózka, główna architektka z zespołu projektowego The Design Group odpowiedzialna za koncepcję wnętrza biura Allegro Poznań.
Jungle Room, czyli życie w zieleni 
Wspomniane już jungle room to nietypowe dla przestrzeni biurowych miejsce do pracy własnej czy luźnych spotkań towarzyskich. Wszystko to w otoczeniu bardzo dużej ilości zieleni, która tworzy swoisty mikroklimat. Model tej przestrzeni pierwotnie został wypracowany w czasie pierwszej fazy współpracy The Design Group z Allegro przy projekcie wnętrz warszawskiego biura. Poznańskie jungle roomy, które znajdują się na każdym piętrze biura, w odróżnieniu od tych w Warszawie (które są nieco ciemniejsze i bardziej oddzielone od pozostałych stref biura), przypominają zaczarowany ogród. Powstały one przy konsultacji ze specjalistami od zieleni, którzy pomogli dobrać odpowiedni rodzaj oryginalnych i nietypowych dla biurowych przestrzeni roślin, uzależniając ich wybór m.in. od ilości wpadającego światła czy wilgoci, jaka panuje we wnętrzach.
- Poznańskie ‘jungle roomy’ to jedno z narzędzi, jakie daje siedziba Allegro. Te strefy to dosłownie żywa tkanka biura. Znajdziemy tu bardzo dużo roślin, które rzadko kiedy można spotkać we wnętrzach biurowych. W przestrzeniach tych specjalnie ulokowaliśmy też biurka, fotele czy hokery, by pracownicy mogli nie tylko odprężyć się, ale i popracować w ciszy i to w otoczeniu uspokajającej myśli zieleni. – tłumaczy arch. Karolina Kózka, The Design Group.
fotomohito_tdg_allegro_poznan_046_9307.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_041_9286.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_042_9288.jpg

fot. The Design Group

Zapierający dech w piersiach widok
Efektywność wykonywanych zadań jest dla Allegro równie ważna, co zapewnienie wypoczynku pracownikom, który jest kluczowy dla zachowania produktywności pracy. Pracownicy zmęczeni od patrzenia w ekran komputera czy potrzebujący oderwać się od rutyny, mogą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu i skorzystać z uroków tarasu (który jest przedłużeniem dużej kuchni na dziesiątym piętrze) obfitującym w zieleń i w specjalnie zaprojektowane miejsca nie tylko do odpoczynku, ale również do spotkań zespołów czy przeprowadzenia calli, czy pracy indywidualnej. Design tarasu jest spójny z pozostałą częścią biurową – jest tu domowo, przytulnie i zielono, a także w wielu jego miejscach przenika się motyw koła w postaci zaokrąglonych siedzisk czy organicznych kształtów drewnianych szczebelków. Jednak prawdziwym efektem wow jest tu zapierający dech w piersiach widok na całą panoramę stolicy Wielkopolski. Pracownicy mogą podziwiać go również w bujanych fotelach ze strefy kuchennej sąsiadującej z tarasem. Jej przestrzeń jest jasna, uzupełniona kontrastowymi dodatkami i ciepłymi akcentami w postaci fornirowanej okładziny. Wyrafinowanego stylu nadają blaty imitujące biały marmur oraz elementy stolarki wykończone pionowymi listwami. Poszczególne części tej przestrzeni przedzielone są konstrukcjami z donic z roślinami oraz półkami na książki i czasopisma.
Miejsce do pracy jak żadne inne
- Projekt poznańskiego biura Allegro powstał z myślą o zrównoważonym rozwoju. Wspierające go rozwiązania uwzględniane były już na etapie przygotowywania koncepcji biura np. poprzez zastosowanie materiałów pochodzących z recyclingu, czy pochodzących od lokalnych dostawców. Zainstalowano również system oświetlenia optymalizujący zużycie energii, a także zaprojektowano wsparcie dla systemu segregacji odpadów. Co więcej, wybrany przez Allegro budynek D Nowego Rynku otrzymał w tym roku certyfikat WELL Health-Safety Rating, a to oznacza m.in., że spełnił on wymagania zapewniające bezpieczny powrót do biur, a także wspiera dobre samopoczucie i zdrowie jego użytkowników.
Siedziba Allegro to biuro, które ma wszystko, czego potrzebują pracownicy w obecnych czasach – wspaniałą lokalizację, designersko zaprojektowaną przestrzeń z dbałością o każdy najmniejszy detal, ergonomiczne i elastyczne stanowiska pracy i wiele innych ciekawych przestrzeni i rozwiązań. Powstała wymarzona przestrzeń nie tylko do pracy, ale także do rozwijania relacji, integracji i wzajemnego wsparcia wspierająca bezpieczeństwo i komfort jej użytkowników.
fotomohito_tdg_allegro_poznan_068_9340.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_063_9327.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_064_9330.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_065_9328.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_066_9332.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_062_9378.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_061_9370.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_060_9369.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_059_9365.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_058_9361.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_053_9322.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_054_9345.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_055_9347.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_056_9351.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_057_9352.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_052_9314.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_051_9313.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_050_9308.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_048_9300.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_067_9333.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_044_9304.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_045_9295.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_046_9307.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_047_9298.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_043_9290.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_039_9210.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_040_9283.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_038_9204.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_033_9188.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_034_9194.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_035_9198.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_036_9201.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_037_9202.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_029_9222.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_028_9220.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_030_9218.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_031_9237.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_032_9246.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_027_9285.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_026_9084.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_023_9261.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_024_9275.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_025_9098.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_022_9278.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_021_9073.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_020_9071.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_018_9067.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_013_9170.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_015_9174.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_016_9175.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_017_9176.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_011_9169.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_009_9396.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_008_9179.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_006_9400.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_004_9381.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_003_9393.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_007_9164.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_001_9386.jpgfotomohito_tdg_allegro_poznan_002_9388.jpg

fot. The Design Group