Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Rusza zupełnie nowy cykl podcastów od Allegro!
Cykl czterech podcastów zatytułowanych “Archipelag Allegro” został przygotowany przez pisarki i pisarzy, którzy opowiedzą słuchaczom niezwykłe historie dotyczące różnych dziedzin - od sportu, przez botanikę aż po wolność i seks oraz momenty, w których decydujemy się zacząć wszystko od nowa.
Na cały cykl składać się będzie 40 odcinków, a każdy z nich będzie publikowany w środę w następującej kolejności:
  • Zbigniew Rokita w podcaście pod tytułem “Prozja i poezja sportu” poruszy temat politycznych i społecznych kontekstów piłki nożnej, a czasem również innych dziedzin sportu. W pierwszym odcinku opowie o relacjach ukraińsko-rosyjskich na przestrzeni ostatniej dekady - nie jednak z perspektywy Moskwy i Kijowa, a spornych peryferiów: Donbasu i Krymu.
  • Grażyna Plebanek w cyklu zatytułowanym “Anty-romantika” opowie o wolności i seksie, a także o mitach i stereotypach, które nie pozwalają nam się cieszyć ani swobodą, ani zmysłowością. W pierwszym odcinku podcastu przedstawi dwie bohaterki literackie i dwie antybohaterki, które pochodzą z Ukrainy.
  • Urszula Zajączkowska w podcaście “Literatura roślinna” zajmie się literaturą, która opowiada o jawnym i sekretnym życiu roślin, z którymi mamy więcej wspólnego niż nam się wydaje. Rozpocznie swój cykl od klasyki czyli “Atlasu roślinności lasów” Leokadii Witkowskiej-Żuk. W tej książce każdy gatunek sfotografowany jest nie w swej najpiękniejszej formie, ale takiej, jaką spotkacie w lesie.
  • Zuzanna Ziomecka w cyklu rozmów pt. “Zwrotnik” przedstawi takie doświadczenia, które zmieniają nasze życie, opowie o kryzysach, po których zaczynamy wszystko od nowa. W pierwszym odcinku podcastu porozmawia o kryzysach relacyjnych w pracy z Anną Smolar. W drugiej połowie odcinka, Monika Klonowska, psycholog i autorka programów antyprzemocowych, wyjaśnia, w którym momencie kryzys relacyjny w pracy zamienia się w mobbing.
Na_LP_02.jpg
Pretekstem każdego odcinka Archipelagu Allegro będzie jakaś książka - mniej lub bardziej znana, literacka lub non-fiction, świeżo wydana lub stara jak świat. Jedno jest pewne - każdą z tych książek warto będzie przeczytać.
Wszystkie podcasty i przedstawione w nich książki można znaleźć tutaj: https://allegro.pl/zobacz/archipelag
Pierwszy odcinek Zbigniewa Rokity, pt. “Donbas i Krym: jak gra się w piłkę na wojnie?” jest już dostępny tutaj: https://allegro.pl/artykul/proza-i-poezja-sportu-1-donbas-i-krym-jak-gra-sie-w-pilke-na-wojnie-yPl4vMgqVhq