Home pageAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyPress kits EN
Porozumienie Allegro i KPRM w sprawie sprzedaży dekoderów DVB-T2/HEVC
  • Allegro podpisało porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów na rzecz dostosowania warunków sprzedaży dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej.  
  • Od 28 marca 2022 roku w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, zostanie wprowadzony nowy standard nadawania programów DVB-T2/HEVC.
  • W wyniku zmian w regulaminie Allegro, sprzedaż dekoderów będzie możliwa po określeniu przez sprzedawcę ich parametrów technicznych.
  • Strony będą współpracować w celu wypracowania rozwiązań przeciwdziałających sprzedaży dekoderów, które nie spełniają standardu DVB-T2/HEVC.
1 kwietnia Allegro.pl podpisało porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów dotyczące dostosowania warunków sprzedaży dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej w związku z wprowadzeniem nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC.
Dokument podpisali Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. cyberbezpieczeństwa oraz Tomem Ruhan, Radcą Generalnym Allegro.eu i Jonem Eastick, CFO Allegro.eu. Porozumienie ma na celu ochronę konsumentów i współpracę w celu wyeliminowania handlu urządzeniami niespełniającymi nowych wymogów technicznych.
28 marca 2022 w pierwszych województwach wprowadzony został nowy standard nadawanie programów – DVB-T2/HEVC. Pozwoli on na odbiór większej liczby programów telewizyjnych w lepszej jakości obrazu i dźwięku.
W Polsce omawiana zmiana standardu ma nastąpić w czterech etapach:
  • etap 1: od 28 marca 2022 r., woj. lubuskie i dolnośląskie;
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r., woj. zachodnio-pomorskie, pomorski, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie;
  • etap 3: od 23 maja 2022 r., woj. łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie;
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r., woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.
Na mocy porozumienia, Allegro zmieniło swój regulamin i wpisało dekodery naziemnej telewizji cyfrowej na listę towarów warunkowo dopuszczonych do sprzedaży. Oznacza to, że w opisie sprzedawanych dekoderów będą musiały znaleźć się dokładne informacje dotyczące ich parametrów, pozwalające na określenie czy są one zdolne do odbierania sygnału w nowym standardzie.
Podpisany dokument nie jest pierwszą współpracą tego typu podjętą przez Allegro. W lutym 2019 roku Allegro podpisało deklarację współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery - dołączając do walki z tzw. kopciuchami, czyli piecami węglowymi niespełniającymi wymaganych prawem norm jakościowych.
Porozumienie Cyfryzacja KPRM i Allegro w sprawie sprzedaży dekoderów DVB-T2/HEVC - Nowa telewizja cyfrowa (DVB-T2) - Portal Gov.pl

Porozumienie Cyfryzacja KPRM i Allegro w sprawie sprzedaży dekoderów DVB-T2/HEVC - Nowa telewizja cyfrowa (DVB-T2) - Portal Gov.pl

KPRM podpisała z platformą sprzedażową Allegro porozumienie z na rzecz dostosowania warunków sprzedaży dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej. W wyniku zmian w regulaminie Allegro, sprzedaż dekoderów będzie możliwa po określeniu przez sprzedawcę ich parametrów technicznych. Strony będą współpracować w celu wypracowania rozwiązań przeciwdziałających sprzedaży dekoderów, które nie spełniają standardu DVB-T2/HEVC.

Read More