Strona głównaAktualnościInformacje prasoweArchiwumPodcastyMateriały do pobrania EN
Gdańsk rozpoczyna współpracę z Allegro i InPost

Główne założenia współpracy to poprawa jakości powietrza i ochrony klimatu. Dzięki porozumieniu możliwe będzie również rozpoczęcie wspólnych działań m.in. zmierzających do uporządkowania lokalizacji automatów paczkowych w przestrzeni miejskiej.

- Cieszymy się, że rozpoczynamy współprace w nowym obszarze, który pozwoli poprawić przestrzeń publiczną w naszym mieście. Urządzenia paczkowe ułatwiają życie mieszkańcom w związku z tym zależy nam na uporządkowaniu polityki w tym zakresie. Mamy nadzieję, że przy okazji wprowadzanych regulacji mieszkańcy uzyskają więcej możliwości z zakresu SmartCity, a sam proces dostarczania paczek będzie bardziej ekologiczny - mówi Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Porozumienie z firmami Inpost i Allegro to także współpraca nad lokalizacją nowych urządzeń w miejscach wygodnych dla mieszkańców, a jednocześnie wkomponowanych w otaczającą je przestrzeń. Dostawcy będą także wykorzystywać flotę zeroemisyjną do dostarczania paczek – co wpisane jest w poprawę jakości powietrza.Współpraca to także realizacja dodatkowych działań inwestycyjnych, mających na celu tworzenie atrakcyjnych, bezpiecznych przestrzeni publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zieleni miejskiej. Ważnym elementem współpracy będzie działalności edukacyjnej dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska, mającą na celu zwiększenie świadomości ekologicznej i zachęcenie do podejmowania korzystnych dla środowiska naturalnego decyzji zakupowych.

- Klienci Allegro uwielbiają odbierać przesyłki z punktów i automatów paczkowych, a my chcemy, żeby ten proces był jeszcze szybszy i wygodniejszy. Dlatego uzupełniamy największą w Polsce, liczącą ponad 45 tys. sieć punktów i automatów dostępnych na platformie, o autorską sieć logistyczną, do której wkrótce przesyłki będą dostarczane także w dniu zamówienia. Dziś One Box by Allegro to już ponad 1001 lokalizacji, a do końca 2022 roku chcemy zaoferować klientom ponad 3000 automatów w całej Polsce. Projektując własne rozwiązania za cel postawiliśmy sobie bezpieczeństwo a także troskę o ład przestrzenny i środowisko. One Box harmonijnie wtapiają się w krajobraz miejski - nie umieszczamy na nich reklam, a przeszło 95% z nich obsadzamy roślinami oczyszczającymi powietrze, które na bieżąco pielęgnujemy i podlewamy. Ponadto One Box by Allegro są wyposażone w udogodnienia dla osób niesłyszących i niedowidzących, czujniki jakości powietrza, system cichego domykania skrytek, oświetlenie uruchamiane czujnikiem ruchu dla ograniczenia zużycia energii i zanieczyszczenia światłem w nocy oraz są dostosowywane do okolicznej infrastruktury, aby zapewnić łatwy dostęp dla osób poruszających się na wózkach a także zabezpieczyć strefy wyładunku dla kurierów - mówi Grzegorz Czapski, dyrektor ds. rozwoju w Allegro.

W trosce o klimat, Allegro ogranicza swój wpływ na środowisko i ślad węglowy, dlatego, m.in. zasila wszystkie urządzenia wyłącznie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, a konstrukcja wspierająca roślinność składa się do 90% z recyklingowanego drewna. W ramach zrównoważonego rozwoju Allegro na stałe wpisało w usługę dodatkowe funkcjonalności. Po odebraniu pierwszej paczki, każdy klient może w zielonym automacie nadać za darmo używany sprzęt elektroniczny, który zyska drugie życie. Firma wydzieliła również stały fundusz w każdym mieście, zależny od liczby odebranych paczek, przeznaczony na zazielenia miast i terenów podmiejskich.  Integralną częścią usługi jest przywilej #Posadzone, gdzie po każdej dziesiątej odebranej paczce platforma zasadzi w imieniu klienta drzewo z osobistą  dedykacją
zobacz cały komunikat prasowy na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku